Annyit mindenesetre megtehetünk (és meg is tesszük), hogy egy gyors körképet adunk a neten található „lie-detector”...
Annyit mindenesetre megtehetünk (és meg is tesszük), hogy egy gyors körképet adunk a neten található „lie-detector” (ami nem ugyanaz, mint a poligráf!) szoftverekről. Azután mindenki teszteljen, és próbálja meg eldönteni, vajon hatékonyak-e vagy már a hazugságvizsgáló szoftver is hazudik.
A házilag is használható hazugság-detektorok a hanghullám-analízisre építenek. Egy egyszerű PC napjainkban már azt tesz a hanghullámokkal, amit csak akar, ha úgy szeretnénk, teljesen élethűen énekel nekünk (aki nem hiszi, hallgassa meg ezt a Vocaloid demót, ez bizony szoftver!), de a hangmanipulálásban sincsenek már határok. Beszélhetünk férfihangon a mikrofonba, hogy azután a hangszóróból női hang jöjjön ki, és vica versa. Ugyanígy, nemcsak a hangtorzítás és -előállítás fejlődött ugrásszerűen az utóbbi években, hanem a hangelemzés is. A lie-detector szoftverek pedig nem tesznek mást, mint megvizsgálják a hangmintákat, és úgynevezett „stresszpontokat” és egyéb arra utaló jellegzetességeket (pl. emberi fül által nem is érzékelhető vibráció stb.) keresnek. Ha sok ilyen jellegzetességet találnak, miközben beszélünk, akkor bizony nagy az esély, hogy éppen füllentünk. Jól füllenteni ugyanis nagyon kevesen tudnak – a legtöbb ember elpirul közben, van aki a fülét vagy az orrát babrálja, vagy a földet nézi. Ezeket tudjuk kontrollálni (gyakorlás, gyakorlás, haha!), de a hangunkban keletkező apró elváltozásokat már nem.
Az egyik legnépszerűbb szoftver, a borzalmas nevű X13-VSA. A próbaverzió letölthető innen.
A működése egyszerű, ám mégis nagyszerű: az emberi hang 8-12 Hz-es tartománya „érzékeny” az igazmondásra, ezt a tartományt figyeli a szoftver. (Gyakorlatilag annyi az egész, hogy ha hazudunk, akkor hangunk 10 Hz fölé emelkedik). Az emelkedést, bármilyen hihetetlen az izmok mozgása produkálja (izom-összehúzódás, azaz automatikus stressz tünet). Ha füllentünk, az izmaink jobban összehúzódnak (lelki okokból), ez a mozgás pedig apró hőmérséklet-emelkedést idéz elő az izmokban, és a hangszálakban, garatban is. Ettől lesz „magasabb” a hangunk, igaz emberi fül ezt nem hallja, de az X13-VSA szerencsére igen. Csak vegyünk fel a szoftverrel bármilyen beszélgetést, és máris indulhat a vizsgálat. Sőt, még a Skype-ra is ráköthetjük, de persze az már paranoiás dolog. X13-VSA honlap.
A Crazy Talk-ot fejlesztő cégnek is van egy (Skype-os) hazugságvizsgálója, amely a mókás KishKish névre hallgat – letölthető innen. Gyakorlatilag teljesen beleépül a Skype-ba, bárkivel is beszélgetünk, látni fogjuk mennyire stresszel.
Amerikai háziasszonyok körében a legnépszerűbb (valószínűleg, mivel ez a legkönnyebben kezelhető) a Truster nevű szoftver. Már a 2.4-es verziónál tart, sajnos azonban ebből nem tölthető le demó verzió, ha ki akarjuk próbálni, meg kell vennünk, kb. száz dollárba kerül. Előnye, hogy sima hálózatos vagy mobiltelefonnal is képes együttműködni, így gyakorlatilag bárhol és bármikor ellenőrizhetjük az igazmondást, persze egy notebook azért kell hozzá.
Ha már szóba jött a mobil: természetesen iPhone-ra is van már hazugságvizsgáló szoftver, Advanced Lie Detector névre hallgat, és letölthető innen.
Kellemes hazugságvizsgálatot és kémkedést mindenkinek! Ne feledjük azonban, hogy a szoftveres vizsgálatnál még mindig jobb és kifizetődőbb a bizalom!