A kezdeti gyengélkedés után a QuickOffice iPhone-os változatából is...
A kezdeti gyengélkedés után a QuickOffice iPhone-os változatából is elkészült egy olyan verzió, amely már megbízhatóan működik és támogatja az iPhone OS 3.x által nyújtott másolás-kivágás-beillesztés funkciókat. A QuickOffice neve persze bizonyára nem csak az iPhone felhasználóknak ismerős. E csomag hosszú ideje jelen van több mobil platformon is (PalmOS, Windows Mobile, Symbian stb.), s mindegyiken egyike a legjobb mobil irodai megoldásoknak. A legnagyobb konkurens talán a Dataviz-féle Documents to Go, ám ők - e cikk születésekor - még mindig nem rukkoltak elő szerkesztésre is alkalmas táblázatkezelővel iPhone-ra.
A QuickOffice for iPhone viszont egyszerre kínál megoldást a dokumentumok és táblázatok szinkronizálására az asztali gép és a telefon között, illetve lehetőséget ad ezek létrehozására és szerkesztésére magán az iPhone-on is.
Korábban PalmOS-en és Windows Mobile-on is használtam a program megfelelő változatait, de igazán kényelmesen azt hiszem akkor dolgoztam vele először, amikor kipróbáltam az iPhone-os verziót. Ez persze szubjektív dolog, de kétségtelen, hogy a “ceruza” nélküliség, és a többujjas nagyítás, kicsinyítés (amely ráadásul gördülékenyen megy, nem óriási lépésekben), rendkívül kellemessé teszi a munkát.
A szövegszerkesztőben azért nem szívesen írnék végig egy több oldalas dokumentumot ékezetes karakterekkel, de ha a kényszer rávisz, ez sem lehetetlen. Persze ha nem kellenek ékezetek, akkor villámgyorsan lehet benne írni a telefon saját virtuális billentyűzetével.
Táblázatok áttekintéséhez teljesen természetesen használja az ember a kétujjas nagyítást és kicsinyítést, ha gyorsan akar váltani a nagyobb terület átlátása és egy adott cella szerkesztése között.
A program kellemesen gyorsnak mondható egy iPhone 3G-n, nagyobb dokumentumok megnyitása és mentése esetén kicsit többet kell várnunk, de a szerkesztés folyamatos.
A szövegek formázására a szövegszerkesztőben és a táblázatkezelőben is megtalálunk mindent, amire szükségünk lehet. Válthatunk fontot, betűméretet, van fékörvér és dőlt stílus, variálhatjuk a betűk és a szöveg háttérnek (táblázatoknál a cella háttérnek) színét.
A szövegszerkesztőben természetesen van felsorolás, bekezdések és kiemelési lehetőség. Ha a megnyitott dokumentum tartalmaz táblázatokat, azokat is láthatjuk, de a telefonon létrehozott dokumentumba egyelőre nincs lehetőség táblázatok (vagy éppen képek) beillesztésére.
A táblázatkezelőben a cellaformázási lehetőségek (keretezés, igazítások, formátum meghatározása) és persze a függvények beillesztésének lehetősége jelenti a fő különbséget. Utóbbiaknál éppúgy kapunk segítséget a függvény megfelelő használatához, mint mondjuk az Excelben. Itt a grafikonok megjelenítésének és készítésének lehetőségét hiányoltam csak.
A munkalapokat természetesen kedvünk szerint váltogathatjuk a táblázaton belül.
A szövegszerkesztőben és a táblázatkezelőben egyaránt kereshetünk, és van közvetlen Visszavonás (Undo) gomb is, bár ehhez igénybe vehetjük az iPhone OS 3 által kívánt “rázós” megoldást is. Ahogy említettük a másolás-kivágás-beillesztés is teljes mértékben támogatott a QuickOffice aktuális változatában és természetesen lehet fekvő módban is szerkeszteni mindent.
Formátumok és szinkronizálás
A telefonra telepített szoftverrel DOC, DOCX, XLS, XLSX és TXT formátumokat szerkeszthetünk, s ezekbe menthetünk, de megnyitni tudunk még képfájlokat (JPG, SVG, TIFF, GIF, PNG stb,), vagy PDF, HTML, MHT dokumentumokat, PowerPoint prezentációkat is.
Külön szinkronizációs szoftvert nem kapunk hozzá, az asztali gépről - wifi kapcsolaton keresztül - tetszőleges böngészőben elérhetjük a telefonon, QuickOffice-ban tárolt anyagainkat.
Ennek előnye, hogy rendszerfüggetlen, így egy Windowsos, Linuxos vagy OS X-es gép esetében egyaránt tudunk le- és feltölteni anyagokat. Hátránya, hogy ezen felül semmit nem tudunk csinálni vele, se rendszerezni a dolgainkat, se egyszerre menteni több fájlt. Viszont van lehetőség hálózati meghajtóként elérni az iPhone-on a QuickOffice tartalmát (Windowson és OS X-en egyaránt), így részben pótolhatjuk a kliens hiányát (OS X alatt például elegendő a telefon által adott címet a Finder Go / Connect to Server menüpontjában beírni).
A kész anyagokat akár e-mailben is elküldhetjük, közvetlenül az iPhone-ról, ilyenkor egy levélhez több fájlt is csatolhatunk.
Mindent egybevetve a QuickOffice iPhone-os verziója az egyik legjobban használható mobil irodai csomag most a piacon, amelyhez jelenleg 10 dollárért juthatunk hozzá (elvileg ez átmeneti, a teljes ár eredetileg 20 dollár volt). Néhány apróságot azért én hiányoltam belőle (bluetooth-on keresztüli nyomtatás, kényelmesen használható asztali kliens, képek és táblázatok beillesztése dokumentumba, grafikonok készítése stb.), de akinek szüksége van egy zsebben hordható irodai csomagra, valószínűleg nem bánja meg, ha ezt választja.