Tech techline.hu 2009. szeptember. 10. 05:55

Újjáéled a C64 az iPhone-on? Meglepő fejlemények!

A C64 úgy tűnik, örökké élni fog, nem feltétlenül fizikai értelemben, de virtuálisan biztosan.

A C64 úgy tűnik, örökké élni fog, nem feltétlenül fizikai értelemben, de virtuálisan biztosan. Számtalan egykori rajongó használ ingyenes emutálorokat különböző platformokon, hogy újraélhesse a régi élményeket.
Természetesen egy C64-es játék grafikailag sehol sincs egy modern 3D-s csodához képest, ám ennek ellenére lehet ugyanolyan szórakoztató, mint modern társai.
Habár beszerezni ma már nem egyszerű egy ilyen gépet, azért van lehetőség a nosztalgiázásra PC-n, Macen, vagy akár PDA-n is mégpedig a rengeteg emulátorral.
Sőt úgy néz ki, hogy ezentúl talán már iPhone-on is, mert hosszas huzavona után végre engedélyezte az Apple az első C64 emulátor megjelenését a telefonra, igaz, közben ezt vissza is vonták. A program megjelenése eleve meglehetősen döcögősen indult, mivel felmerültek szerzői jogi kérdések, és az eredeti változat ütközött az App Store szabályzataival is (nevezetesen az alkalmazások nem futtathatnak vagy telepíthetnek kódokat).
Így végül a végleges változat, amelyet pár napig le lehetett tölteni az AppStore-ból, már egy olyan kezdőképernyővel fogadott minket, hogy a Basic le van tiltva benne.

Basic letiltva, Apple örül...
De az öröm nem tartott sokáig...

Ez úgy tűnt, az Apple részéről is elegendő volt, így a programot 5 dollárért megvásárolhattuk az App Store-ban. Ám az emulátor túl jól sikerült, és mivel virtuális billentyűzetről is gondoskodtak a srácok, egy elindított játék esetében a Reset gombot megnyomva bizony mégiscsak hozzá lehetett férni ahhoz a fránya Basichez.
Így azután most megint lekerült a kínálatból a program (előtte már több mint 7000 példányt adtak el a pár nap alatt), de mivel ezek után azért valószínűleg már nem tűnik el véglegesen, íme egy gyors ismertető.

C64 iPhone-on, teljes kényelemben
Az árban az emulátoron kívül (amely egyébként a népszerű Frodo-ra épül) benne foglaltatik 5 remek kis játék is. Sajnos nem a Last Ninja vagy a Boulder Dash, de azért elég ismertek: Arctic Shipwreck, Dragon’s Den, Jack Attack, Jupiter Lander, Lemans. Ezek még az 1982-83-as évekből valók, a Commodore kiadásában jelentek meg.

Egy mozdulattal választhatunk

A későbbiekben a játékkínálat folyamatosan bővül majd, így előbb vagy utóbb remélhetőleg eljutunk az igazán szívmelengető klasszikusokhoz is (ahogy az a mellékelt videón is látszik). A plusz játékokat sajnos pénzért kell majd megvásárolnunk, nem használhatjuk fel az internetről tömegével letölthető D64 és T64 formátumban közzétett változatokat.
Ez mondjuk nem túl jó hír, játszani viszont valóban élmény a Manomio emulátorával

A kezelőfelület is praktikus

A játékok betöltése még azoknak is menni fog, akik már nem emlékeznek a LOAD”*”,8,1 és hasonló ügyességekre: egyszerűen egy virtuális polcról választhatjuk ki a megvásárolt játékokat és egyetlen érintéssel indíthatjuk azokat. A virtuális joystick abszolút kényelmesen használható, akár álló, akár fekvő módban. 

Fekvő elrendezés
És valóban teljes képernyőn

Utóbbi esetben a logó megérintésével válthatunk valódi teljes képernyős nézetre, különben egy tévéképernyőt is „emulál” a program, ami ugyan hangulatos, de elvesz némi helyet. Az új játékokról kérhetünk e-mailben is értesítést, közvetlenül a programból feliratkozva a levelezőlistára.

Szóval az emulátor tulajdonképpen remekül sikerült, ha lesznek letölthető játékok, az is nagyszerű lesz, a kérdés már csak az, hogy mikor juthatunk végre úgy hozzá, hogy ott is marad az App Store-ban (a labda most éppen megint az Apple-nél van, mivel a srácok javították a „hibát”, így a program megint elbírálásra vár).

UPDATE 2009.11.22.: Nemrég visszakerült a program az AppStore-ba, így ismét megvásárolható, méghozzá plusz játékokkal együtt.

Hirdetés
Élet+Stílus Galicza Dorina 2024. december. 28. 20:00

Elillant történelem és babonamentes tűzvédelem – megnéztük a felújított Notre Dame-ot

Párizs székesegyháza fényesebben ragyog, mint valaha, de az évszázadok alatt felhalmozódott kosszal együtt mintha a történelmét is lemosták volna róla. Bár a felújítás még nem ért véget, ha a belső tér már nem változik, akkor az évtizedek múlva sebtében idelátogató turista azt se fogja tudni, mi történt az elmúlt öt évben a templom körül.