2009. augusztus. 24. 14:12 MTI Utolsó frissítés: 2009. augusztus. 24. 13:59 Tech

Hétszáz kilométer egy tank üzemanyaggal

Mintegy hétszáz kilométer megtételére volt elegendő az a maniókagyökérből előállított bioüzemanyag, melynek kifejlesztésével immár három éve fáradoznak a kolumbiai szakemberek, és amely reményeik szerint bőséges üzemanyagforrássá válhat a jövőben.

A Trópusi Mezőgazdasági Nemzetközi Központ (CIAT) szakemberei egy átlagos autón tesztelték a szénhidrátban gazdag manióka (kasszáva, tápióka - Manihot esculenta) gumóiból készült, hidrolizált etanol üzemanyagot. Elmondásuk szerint a jármű mindenfajta komolyabb nehézség nélkül tette meg a hétszáz kilométeres távot.

A zöld arany a jövő üzemanyaga?
© AP
A jelenleg forgalomban lévő autókat az interneten át megvásárolható 120 dolláros (22 ezer forint) berendezés segítségével lehet majd bioüzemanyag fogyasztásra alkalmassá tenni, habár a szervezet Nyugat-Kolumbiában működő kísérleti finomítója egyenlőre csak 300 liternyi üzemanyagot állít elő naponta.

A bioüzemanyag-előállításban már hosszú ideje vezető szerepet játszó Brazília az egyik legnagyobb tápiókatermelő Latin-Amerikában, ezzel fedezve a világ össztermelésének mintegy 12 százalékát. Nigéria és Thaiföld is a legnagyobb termelők közé tartoznak.

Maga a "csodagumó" egyébként Latin-Amerika sík, illetve trópusi területein honos, ahol elsősorban sütve, főzve és pürésítve fogyasztják, a krumpli egyik édesebb és keményítőben gazdagabb alternatívájaként.

hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.