2009. augusztus. 24. 12:17 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. augusztus. 24. 11:39 Tech

Meglepő evolúció: gránáttal védekeznek a tengeri állatok

Távolról irányított mini-tengeralattjárók segítségével fedezett fel hét új tengeri féregfajt tengerbiológusok nemzetközi csoportja. A különleges állatok egyedien védekeznek a mélytengeri ragadozók ellen: villanógránátokat készítenek, amelyekkel szükség esetén elvakítják támadóikat - írja a Science.


A különleges tengeri gyűrűsférgekre 1800 méter mélység alatt bukkantak a kutatók. Mindegyik állat hosszú, szőrös ostorszerű mozgatószervekkel hajtja magát előre, 18-93 milliméter hosszú fejrészükön pedig apró zsákszerű képződményeket növesztenek, amelyeket szükség esetén képesek védekezésre felhasználni.

© sciencemag.org

A kétféle folyadékkal telt zsákok egyfajta biológiai villanógránátnak is felfoghatóak: amikor ezek leszakadnak a férgekről, a folyadékok összekeverednek bennük, a reakció pedig éles fényvillanást okoz. Az éles fény több másodpercig tart, majd folyamatosan alábbhagy, mindez pedig remek menekülési lehetőséget biztosít az állatoknak abban az esetben, ha ragadozók elől kell menekülniük.


hvg360 Imre Réka 2025. január. 01. 17:30

„Valamiben meg kell halni” – a férfiak attól félnek, hogy kevésbé lesznek férfiak, ha megbetegszenek

Előbb kezelik magukat népi gyógymódokkal, minthogy elmenjenek az orvoshoz, és sokszor még a pingponglabda méretű daganatokat sem veszik észre magukon. A nevelés, a társadalom, vagy valami más okozza sok férfi orvosfóbiáját? Miért akarnak inkább infarktusban meghalni? Hogyan áll a vastagbéltükrözéshez egy ausztrál és egy magyar férfi? Férfiszorongások az egészségügyben.