Évezredes igazságokat rejtenek a smileyk
A kelet-ázsiaiak jóval nehezebben tudják megkülönböztetni az arckifejezéseket, mint a nyugati civilizációhoz szokottak, írják glasgowi kutatók a Current Biology szaklapban. Mindez már abban is megfigyelhető, hogy a két kultúrkör miként írja a smiley-kat, olvasható mindez a Science Daily-ben.
Rachael E. Jack, a glasgowi kutatója azt állítja, a "keletiek" és a "nyugatiak" teljesen másképpen figyelnek beszélgetőpartnereik arcára: mi egyenlő arányban figyeljük a szemeket és a szájat, így olvasva le partnerünk hangulatát vagy érzéseit, ehhez képest a vizsgálatban résztvevő kelet-ázsiai önkéntesek csupán a szem környékét figyelték meg - emiatt nem is képesek megkülönböztetni a félelmet a meglepetéstől vagy az undort a dühtől. A felfedezés egyértelműen arra utal, hogy az emberi érzelemkifejezés jóval bonyolultabb annál, amit eddig gondoltunk, valamint az eddig egyetemesen felismerhetőnek tartott arckifejezések nem mindig "működnek" különböző kultúrák között.
Érzelmi különbségek |
Mindennapos eszköznek számít írásos kommunikációnkban a :) boldog és a :( szomorú arc. Japánban - ahol a szemekre nagyobb hangsúly kerül, a boldogságot ^.^-vel, a szomorúságot pedig ;_;-vel jelöljük. |