2009. augusztus. 13. 16:38 Utolsó frissítés: 2009. augusztus. 13. 16:37 Tech

Információvadászat jogi kifejezésekre

A jog területén dolgozók információkeresését könnyíti meg egy új keresőrendszer, a Civitax, amely a polgári törvénykönyv és a gazdasági társaságokról szóló törvény fogalmainak rendszerezésén alapszik. Segítségével lerövidíthetők a peres eljárások is – állítják a fejlesztők, a Montana Információtechnológiai és Kommunikációs Zrt. szakemberei.


Míg a magyar rendőrség – az európaiak közül elsőként – immár országos „lefedettséggel” és élesben használhatja a nyomozói munkát meggyorsító Infovadász informatikai keresőrendszert, addig a hasonló elvek szerint működő, a jogi szakterületre kifejlesztett Civitax – az eddigi sikeres teszteredményekre is alapozva –, a jövő évtől terjedhet el szélesebb körben. Segítségével a bírók, ügyészek, ügyvédek, törvényelőkészítők és törvényhozók, továbbá a cégek, intézmények jogászai gyorsabban juthatnak a munkájukhoz szükséges információkhoz, akár a jogalkotás, akár jogalkalmazás területén.

Réti Mária, jogi szakértő a hvg.hu-nak elmondta: míg az egyszavas, „hagyományos” keresés mintegy 20 százalékos ráismerhetőséget mutat – a nem releváns szövegeket is beleértve –, addig a jogi fogalmakat, összetételeket is „értelmező” Civitax révén 80-85 százalékos a hasznos találati arány.

Az ítélkezési munka felgyorsulhat. Pillanatnyilag a bírók munkaidejüknek mintegy 10-15 százalékát fordítják információkeresésre; a hasonló ügyekben korábban hozott határozatok áttekintésére, a döntéseiket megelőző adatok, összefüggések előbányászására. Az új keresővel ezt az időt állítólag tizedére lehet csökkenteni. Nem pusztán egy-egy kulcsszóra lehet majd keresni, hanem a különböző jogi fogalmakra is. A fejlesztők reményei szerint a gyakran évekig elhúzódó bírói ítélkezési folyamat lényegesen lerövidülhet, a határozatokat megalapozó dokumentumokat hamarabb veheti kézbe a döntéshozó.

B.G.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.