Tartósabb sört eredményez egy új felfedezés
Egy újonnan kifejlesztett anyag segítségével hosszabb ideig eltarthatóvá válhat a sör, amely így a környezeti hatásoknak is jobban ellenáll. A módszer más folyadékok – például a tej – esetében is működik.
A BBC értesülései szerint a Dortmundi Műszaki Egyetem kutatói rájöttek, hogy a sör íze megváltozik, ha a napfény áthatol az üvegen. Ez a riboflavin, illetve B2-vitamin miatt van, az új felfedezés lényege pedig, hogy egy molekuláris „csapdával” kivonja a folyadékból ezeket a részecskéket, amelyek fennakadnak a struktúra polimerekből álló apró réseiben.
Mivel a riboflavin tartalmú italok jellemzően átlátszó palackokban kerülnek a boltokba, jóval érzékenyebbek a nagy mennyiségű fényre a hosszú távú tárolás során. A fotooxidációnak nevezett folyamat során a folyadékon áthatoló ultraibolya sugarak átalakíthatják a molekulák szerkezetét, s ezáltal további kémiai változásokat eredményezhetnek az italban, amelynek ezáltal megváltozik az íze és csökken az eltarthatósága.
Ahogy a fény áthatol a sörön, megváltoztatja annak kémiai szerkezetét, ezáltal az ízét is © Andersen Dávid |
A kutatást az egyik nagy holland sörgyár rendelte meg, ám Sellergren szerint a módszert más téren is kiválóan lehet alkalmazni.
„Jóval szélesebb a technológia felhasználási spektruma, kiválóan alkalmas ugyanis az élelmiszerekbe kerülő különböző szennyeződések, méreganyagok, vagy akár nem kívánt mellékízt okozó vegyületek eltávolítására” – magyarázta a szakember a BBC-nek adott interjújában.