2009. július. 29. 15:40 MTI Utolsó frissítés: 2009. július. 29. 15:37 Tech

Lefejezett vikingeket találtak Angliában

Ötvenegy lefejezett, meztelen viking földi maradványait tárták fel Nagy-Britanniában, Weymouth kikötőváros mellett egy útépítést megelőző leletmentő feltárás során.

A radiokarbonos kormeghatározás szerint az elhunytakat 890 és 1034 között temették el, abban az időben, amikor a brit szigetek lakossága a vikingek rajtaütéseitől rettegett - olvasható a National Geographic hírei között. Az elhunytak fejét karddal vagy baltával csapták le. Sokuk koponyáján, állkapcsán is mély vágások láthatók, ami azt jelenti, hogy több ütéssel végezhettek velük. A lefejezettek egyike védekezésül felemelte a karját, így a balta keresztülvágta az ujjait.

A férfiak testén más sérülést nem találtak, ebből arra lehet következtetni, hogy lefejezésükkor életben voltak. A fejeket akkurátusan gúlába rakták össze a gödör egyik részén, de ami nagyon szokatlan, a holttesteket meztelenül dobálták egymásra. "Még abban az esetben is, ha elvették a kivégzettek fegyverét és értékesebb tárgyait, általában megtaláljuk a ruházatukat összefogó csontgombokat, s hasonló apróságokat, ám itt semmi ilyesmi sem került elő" - hangsúlyozta az ásatásokat irányító David Score, az Oxford Archaeology régésze.

David Score ismertetése szerint az elhunytak mind egy szálig fiatal, jól megtermett férfiak, feltehetőleg harcosak voltak. Felsőtestük csontozatán erős fizikai igénybevételre utaló elváltozásokat találtak, ami azt valószínűsíti, hogy evezősök voltak. S hogy valójában vikingek voltak-e vagy sem? A régészek reményei szerint a kivégzett férfiak fogazatának vegyelemzése ad majd választ arra, hogy a brit szigeteken, vagy Skandináviában nőttek-e fel.

hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.