Hol nézhetjük a század leghosszabb teljes napfogyatkozását?
Az akár hat és fél percig is tartó jelenséget tőlünk keletre lehet élőben megtekinteni, azonban az internetnek köszönhetően kamerán keresztül is szemtanúi lehetünk a napfogyatkozásnak, amelyhez hasonlót legközelebb 2132-ben lehet megtekinteni.
A Mashable.com informciói szerint többek között Indiában, Bhutánban, Nepálban, Bangladesben, Kínában és Japánban lehet majd teljes hosszúságában végignézni a jelenséget július 22-én. A következő ilyen lehetőség 123 év múlva, 2132 június 13-án adódik, úgyhogy érdemes most kihasználni, hogy az interneten is megtekinthető a különleges napfogyatkozás.
Az amerikai hírügynökség, a NASA különálló oldalt hozott létre erre a célra, amely azonban cikkünk írásának a pillanatában elérhetetlen volt a túlterhelés miatt. Itt egyébként interaktív térképen lehet követni a jelenséget, illetve különféle csillagászati adatokat lehet tanulmányozni.
Aki csak magára a látványra kíváncsi, a LIVE! UNIVERSE oldalán láthat folyamatos felvételt Japánból. A szolgáltatás híreit a Twitter mikroblogon is figyelemmel kísérhetjük.
A teljes sötétség több mint hat percig is tart majd egyes helyeken © AP |
A University of North Dakota kutatói Kínából közvetítik élőben a napfogyatkozást, magyar idő szerint július 22-én éjjel 1.14-től. Egy másik közvetítés ezen a címen érhető majd el, igaz, ehhez kínai nyelvtudás szükséges.
Szintén Kínából sugároz a Grupo Saros, a Ustream TV közvetítése pedig Guwahatiról jelentkezik.
Akit a jelenség háttere is érdekel, az Eclipse Chasers oldalán, vagy az Exploratoriumon találhat bővebb információt a teljes napfogyatkozásról.