2009. július. 06. 14:07 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. július. 06. 14:07 Tech

Felfújható, 15 kilométer magas toronyról "ugorhatnánk" az űrbe

Jelentősen lecsökkentené az űrjárművek kilövésének költségeit egy kanadai egyetemisták által felvázolt terv, melynek lényege, hogy egy hegycsúcshoz erősített, tizenöt kilométer magas torony segítségével hagyhatnánk el a Föld légkörét. A találmány a műholdak helyett is alternatív megoldást kínál.

Az MSNBC értesülései szerint a torontói York University három hallgatója, Brendan Quine, Raj Seth és George Zhu álltak elő a meghökkentő ötlettel, amelynek részleteiről az Acta Astronautica című szaklapban számoltak be, erről korábban a hvg.hu is beszámolt.

A 15 kilométer magas, 230 méter széles torony összesen mintegy 800 000 tonnát nyomna, ez kétszerese a világ legnagyobb tankhajójának (teljesen feltöltve).

„A struktúra teljes egészében kereskedelmi forgalomban kapható anyagokból készülne” – fejtette ki Quine a cikkben. A kevláralapú anyagból készült tornyot három liftakna rögzítené a földhöz. A 35 km/h-s sebességgel mozgó felvonokkal mintegy 40 perc alatt lehetne eljutni a földről a szerkezet legmagasabb pontjára.

Az egyetemi hallgatók egy 5000 méter magas hegy tetején építenék fel a tornyot, amely így összesen 20 kilométeres magasságig nyúlna az égbe.

„Ilyen magasságban még van gravitáció, azonban a látvány már olyan, mint amit az űrhajósok is látnak” – tette hozzá Quine. „Az ég már nem kék, hanem fekete ilyen magasságon. A végső tervek szerint a felfújható toronnyal akár 200 kilométeres magasságot is el lehetne érni.”

A felfújható torony modellje a York University
lépcsőházában - nincs szükség további kutatásokra
Az építményre erősített kommunikációs eszközök segítségével egy újfajta, vezeték nélküli hálózatot is ki lehetne alakítani, amely hatékonyan tudna együttműködni a Föld bizonyos pontjai felett elhelyezkedő, úgynevezett geostacionárius műholdakkal.

A hallgatók számításai szerint egy ilyen torony 30 százalékkal csökkentené a műholdak fellövésének költségeit, ugyanis alkalmazásával egy teljes rakétafázist ki lehetne váltani.

A York University egyik lépcsőházában már fel is építették a torony 1:2000 méretarányú modelljét. A felfújható szerkezet komoly ellenfele lehet az úgynevezett űrlifteknek, amelyek lényege, hogy egy geostacionárius műholdhoz hasonló űrbéli állomást a Föld egy bizonyos pontján „lehorgonyoznák”, s ezen a kábelen jutnának fel a kozmoszba, egy lifthez hasonló kabin segítségével. Ez utóbbi legnagyobb hátránya, hogy a szóban forgó kötelet egy egyelőre még fejlesztés alatt álló anyagból kéne készíteni, míg a felfújható torony alapanyagait már most meg lehet vásárolni kereskedelmi forgalomban.

„Egy ilyen torony sokkal könnyebben kivitelezhető lenne, mint egy űrlift” – nyilatkozta J. Storrs Hall kutató, aki évekkel ezelőtt már felvázolta egy hasonló szerkezet tervét.

„Ez egy fejlesztési projekt, amelyhez nincs szükség további kutatásokra” – szögezte le Quine. „Ha akarjuk, 2020 előtt elkészülhetünk vele.”