Az emberek több mint fele fóbiásan retteg a térerő megszűnésétől
Egy Nagy-Britanniában elvégzett kutatás kimutatta, hogy a mobiltelefon-felhasználók több mint fele retteg attól, hogy bármilyen okból elérhetetlenné válik. A tünetnek már saját neve is van.
A Synthesis Blog értesülései szerint a nomofóbia a „no mobile phobia” kifejezésből kapta a nevét. A kutatók megállapításai szerint a felhasználók annyira függővé váltak, hogy már attól felszökik a stressz-szintjük, ha észreveszik, hogy telefonjukon nincs térerő, illetve, ha otthon felejtették. A kutatás során megkérdezett válaszadók jelentős része egyáltalán nem kapcsolja ki a telefonját, tíz százalékuknak folyamatosan elérhetőnek kell lennie a munkájukból kifolyólag, kilenc százalék pedig egyszerűen idegeskedni kezd, ha nem elérhető.
A szakemberek szerint a nomofóbia a mobiltelefont használók 53 százalékát érinti. A válaszadó nők 48, a férfiak 58 százaléka ismerte be, hogy szorongáshoz hasonló érzései támadnak, ha telefonjuk lemerül, elfogy róla a pénz, ha elvesztik a készüléket, vagy, ha nincs térerő.
A Synthesis Blog szerkesztői felhívják a figyelmet, hogy a mobilfelhasználóknak jobban kellene aggódnia a készülékeik egészségi hatása miatt. Egy másik brit tanulmány szerint ugyanis a hosszútávú mobilhasználat károsabb az egészségre, mint a dohányzás és az azbeszt hatása együttvéve.
Ez utóbbi tanulmányt Vini Khurana készítette, s az eredmények komoly következményekkel járhatnak a mobilgyártókra nézve. A kutatás szerint a tartós - 10 éven, vagy még hosszabb időn át – mobiltelefon-használat megduplázhatja az agyrák kialakulásának esélyét. A szakember a korábbi tanulmányok eredményeire nézve úgy fogalmazott: a hivatalos biztonsági előírások rosszul lettek megállapítva, ugyanis olyan korábbi vizsgálatokra épülnek, amelynek az alapjául szolgáló megfigyelt mobiltulajdonosok jóval rövidebb ideig használták készülékeiket.
„Egy ellenőrizetlen és veszélyes szituációval állunk szemben” – magyarázta Khurana. „Ha az iparág és a kormányok nem tesznek azonnali, döntő lépéseket, a halálos ítélettel felérő agyi tumorok globális előfordulása jelentősen megnő majd az előttünk álló évtizedben.”