Embereken is tesztelhetik a látásromlás elleni őssejtterápiát
Biztonságosnak bizonyultak azok az állatkísérletek, amelyek során az időskori vaksághoz hasonló szemproblémákat embriókból származó őssejtekkel orvosolták. Ha az amerikai élelmiszer- és gyógyszerügyi hivatal (FDA) jóváhagyja, a következő hónapokban már embereken is tesztelhetik a metódust - írja a Technology Review.
A pöttyözött zöld réteg az őssejtek hatására kialakult fotoreceptorok serege © Advanced Cell Technology |
Mindezek miatt fókuszálnak az első őssejtterápiák a szemre és az idegrendszerre, ezek ugyanis azok a területek, ahol nincsen immunválasz, azaz a szervezet nem veti ki magából az idegen sejteket - amik miatt más esetekben, például szervátültetéseket követően, az immunrendszert gyengítő gyógyszereket kellene szednünk egész életünk során.
A massachusettsi ACT (Advanced Cell Technology) embriókból származó őssejteket használ arra, hogy a retinákban található bizonyos típusú sejtek, az RPE-k számát növelje - ezek halnak el először az időskori vakság (illetve a hasonló szemproblémák) kialakulása során. A Stem Cells szaklapban publikált tanulmányban az ACT kutatói azt állítják: őssejtterápiájuk során nem tapasztaltak semmilyen tumort. Eredményük nem csupán ennyi: három hónapos kezelés után a kísérleti patkányok retinájában sokkal több fotoreceptor volt, valamint a látásteszteken is jobban teljesítettek azon patkányoknál, amiket nem kezeltek. Sajnálatosan e pozitív hatások mértéke az idő múlásával elkezdett csökkenni.