Új MacBook ProMegújult a MacBook család is.
Új MacBook Pro
Megújult a MacBook család is. A 15”-os MacBook Proban, hasonlóan a 17”-os változathoz immár nem cserélhető az akku házilag, cserébe viszont tovább bírja (7 órán át és legalább 5 évig működőképes). Az ExpressCard bővítő helyett SD kártyás bővítőhely került a gépbe. A gép lelkét akár 3 Ghz-es Intel processzor is adhatja, kérhetünk bele 500 GB-os merevlemezt és ha kedvünk tartja 8 GB-ig bővíthetjük a rendszermemóriát. Az alapkiszerelést 300 dollárral kapjuk olcsóbban, mint korábban (a bevezető ár 1699 dollár, de a 17”-os modell ára is 2499 dollárra csökkent, ebben van ExpressCard bővítési lehetőség is).
Az Apple bemutatott egy 13”-os MacBook Pro változatot is, amely szintén SD bővítővel rendelkezik és 8 GB-ig bővíthető a memóriája. A mostanában megszokott NVIDIA 9400M videóvezérlőt kapta.
Frissült a MacBook Air is, az alap változatért 1499 dollárt kell majd fizetnünk, az SSD-vel szerelt verzió pedig 1799 dollárba kerül.
További információk itt >>>
OS X Snow Leopard
A következő generációs OS X 64 bites alapokra épül, s az Apple elsősorban a teljesítményre és megbízhatóságra helyezte a hangsúlyt, nem a külsőségekre. A Finder például ránézésre mit sem változott, miközben a kódot teljesen átírták. Rendkívül sokat gyorsult is a rendszer (bár nekünk eddig sem tűnt lassúnak). A telepítés is 45%-al gyorsabban megy végbe, és a rendszer alkalmazásai (Quick View, Preview stb.) is gyorsabban dolgoznak.
Az eddig béta változatban elérhető Safari 4.0-ból a végleges kerül alapértelmezett böngészőnek a Snow Leopardba, de ez mától elérhető a jelenlegi OS X-ekre és Windowsra is (az Apple szerint a leggyorsabb böngésző lett mindkét platformon).
A Snow Leopardban új verzióval jelentkezik a QuickTime is. A QuickTime 10 (X) új felületet, hardveres gyorsítást és új funkciókat kapott. A videók lejátszása helytakarékosabb, és kényelmesebben vághatjuk a megnyitott fájlokat. Lehetőségünk van a videókat egy kattintással megosztani a YouTube-on, vagy a MobileMe tárhelyen, illetve egy mozdulattal átküldhetjük azokat az iPhone-ra vagy az Apple TV-re.
Ettől függetlenül azért akadnak látványos újdonságok is. Például a Dock is kapott Exposé lehetőségeket (ezzel az aktuális alkalmazás ablakait rendezhetjük el Exposé-szerűen). Megújult a Stacks is, amely immár almappákat is kezel, a Finderben ikon nézetben játszhatunk le videót, vagy lapozgathatunk PDF fájlokat, az ikonok nagyítása pedig sokkal kényelmesebb lett a Finder alján elhelyezett csúszkával.
Érdekesség, hogy a Spotlight immár a korábban meglátogatott weboldalak teljes szövegében is képes keresni!
A 64 bites alapoknak köszönhetően drasztikusan nőtt a kezelhető RAM mennyisége, a rendszert optimalizálták a többmagos processzorokkal való hatékonyabb együttműködésre, s a fejlesztők a processzor mellett kihasználhatják a grafikus kártyák teljesítményét is (OpenCL).
Az új OS X immár tökéletesen illeszkedik a Microsoft Exchange rendszerébe, ennek szolgáltatásait elérhetjük a Mailben, az Address Bookban és az iCalban is.
A rendszer ára 29 dollár lesz a Leopard felhasználók számára, és szeptembertől lesz megvásárolható.
iPhone 3.0
Természetesen bejelentésre került a legújabb iPhone OS 3.0 is. A rendszer újdonságairól korább már írtunk, így most egy gyors felsorolást adunk csak, illetve megjelenés után részletes tesztet is írunk majd az megújult rendszerről.
Természetesen bekerült végre az OS-be a copy/paste funkció, több képet is beilleszthetünk a Mail levelezőbe, illetve minden Apple alkalmazás működik fekvő módban is, ami a szélesebb virtuális billentyűzet miatt kényelmesebb gépelést tesz lehetővé.
Az új Messages alkalmazás immár MMS-eket is kezel, de lesz lehetőség képek, fájlok, névjegykártyák küldözgetésére is. A Voice Memos programmal hangjegyzeteket készíthetünk, s megújult a Calendar is, ezentúl elérhetünk vele CalDAV naptárakat.
Kereshetünk a levelekben és van Spotlight keresés rendszerszinten. Végre szinkronizálhatjuk a Notes bejegyzéseket, van live streaming, sztereó Bluetooth, VPN on demand, YouTube feliratkozási lehetőség, szülői felügyelet (limitálható a megvásárolható filmek korhatára a telefonon), adathalászat elleni szűrés stb. Közel száz új funkciót találunk a rendszerben.
Mindent egybevetve egészen tisztességes újításokat - illetve hiánypótlásokat - kapott az új rendszer.
A sokak által várt funkciók egyike a Tethering, amely lehetővé teszi, hogy a telefon megossza az internetkapcsolatot mondjuk egy PC-vel vagy Macintosh-sal, USB-n vagy Bluetooth-on keresztül.
Az új rendszerben érezhetően gyorsabb lett a mobil Safari, lehetőség van stream videók lejátszására, van HTML 5 támogatás és beépítették az auto-fill funkciót is, az űrlapok gyorsabb és egyszerűbb kitöltéséhez.
További információk itt >>>
A Find My iPhone funkcióval - a MobileMe szolgáltatáson keresztül - meghatározhatjuk telefonunk helyzetét (kikapcsolt készülék esetén is!), ha esetleg elhagynánk, sőt, megadhatjuk, hogy a telefonon jelenjen meg figyelmeztető jelzés, amelyben mondjuk közzétehetünk egy telefonszámot, amelyet a becsületes megtaláló felhívhat (a funkció hasznosságát most ne kérdőjelezzük meg...). Az már életszerűbb, hogy az elveszett telefon minden adatát lehetőségünk van törölni is így, távolról.
A rendszer számos külső eszköz csatlakoztatását és használatát is támogatja (a dokk-csatlakozón vagy Bluetoohon keresztül).
A Google Maps bármely alkalmazásba beépíthető, s immár van turn-by-turn navigációs lehetőség is, ami megnyithatja az utat a komoly GPS útvonaltervező szoftverek előtt. Olyannyira, hogy a TomTom már be is jelentette saját alkalmazását és a hozzá használható autós kiegészítőket.
Az iPhone 3.0 rendszer ingyenesen letölthető az iPhone-okra, az iPod Touch-okra pedig 10 dollárért vásárolható meg, mégpedig június 17-től.
iPhone 3G S
Az Apple egyben új iPhone változatot is bemutatott, amely az iPhone 3G S (Speed) elnevezést kapta. Nevéhez hűen gyorsabb mint elődje (átlagban több mint kétszer gyorsabb a korábbi 3G modellnél), de külsőleg nem változott. A 3G S támogatja az OpenGL|ES platformot és a 7.2 Mbps-es HSDPA-t. 3 megapixeles autófókuszos kamerát kapott (auto macro funkcióval) és videórögzítésre is használható (30 fps VGA, hanggal). Az elkészített videót akár meg is vághatjuk a telefonon (persze azért ne a Final Cutra gondoljunk, gyakorlatilag a QuickTime X Trim funkcióját kapta meg a telefon). A kész anyagot elküldhetjük MMS-ben, vagy felölthetjük MobileMe vagy Youtube elérésünkre.
Használhatunk hangos tárcsázást és az iPod funkciókat is irányíthatjuk beszéddel. Akár digitális iránytűként is használhatjuk az új telefont a Compass alkalmazással. Érdekesség még a hardveres titkosítási lehetőség, és a hosszabb üzemidő.
A készülék 16 és 32 GB-os változatban lesz kapható (199 és 299 dolláros áron, de ezek a kinti árak), fekete és fehér színben. Az iPhone 3GS itthon július 9-től lesz elérhető.
Lesz egy 99 dolláros iPhone is, 8 GB memóriával.
További információk és videók itt >>>