Bemutatták a világ legerősebb lézerét
Lehullott a lepel a világ legerősebb lézeréről, amelyet azért építettek, hogy ne legyen szükség az atomfegyverek élesben történő kipróbálására, továbbá, hogy a csillagokat is lehessen tanulmányozni.
A hivatalosan National Ignition Facility (NIF) névvel jegyzett szuperlézert pénteken mutatták be a Lawrence Livermore Nemzeti Laboratóriumban, San Franciscótól mintegy nyolcvan kilométerrel keletre. Kalifornia kormányzója, Arnold Schwarzenegger is részt vett a ceremónián, amelyre érdeklődők ezrei voltak kíváncsiak.
A futballpálya-nagyságú lézerrendszer 192 lézersugárból áll, amelyek mindegyike 305 métert tesz meg egy ezredmásodperc alatt, hogy egy pillanatban egyesüljön egy ceruzaradír nagyságú célponton. Ez olyan körülményeket hoz létre, amelyek egyébként csak a csillagok belsejében uralkodnak - tudósít a Washington Times online kiadása.
A lézer segítségével olyan kísérleteket lehet majd elvégezni, amelyeket eddig a Földön nem lehetett. Például korosabb atomfegyverek biztonságos működéséről lehet vele meggyőződni anélkül, hogy föld alatti tesztelésre kerülne sor. Ezen kívül asztrofizikai vizsgálatokat, valamint a megújuló energiával kapcsolatos kísérleteket is lehet vele végezni.
Jövő évvel kezdődően olyan kísérletekhez kívánják használni a lézert, amelyek ellenőrzött magfúziós reakciókat hivatottak létrehozni, mint amilyenek a Napban is végbemennek.
"Ez az folyamat több energiát termel majd, mint amennyi lézerenergia szükséges a beindításához. Ezt a célt, az energianyerést több mint fél évszázada szeretnék elérni a magfúziót kutatók" - nyilatkozott Edward Moses, az NIF igazgatója.
A lézert az asztrofizikában is használják majd. Segítségével a kutatók imitálni tudják majd a bolygók és új naprendszerek belsejében uralkodó körülményeket.