Tech techline.hu 2009. május. 08. 05:30

Tömörítsen hatékonyan, akár JPEG képeket és MP3 dalokat is!

Korábban készítettünk már egy összefoglalót a Windowson...

Korábban készítettünk már egy összefoglalót a Windowson használható leghatékonyabb tömörítési megoldásokról. Ezúttal egy konkrét alkalmazást emelünk ki a tömegből, amely ugyan elsősorban Maces körökben „divatos”, de létezik Windowsra is, és a hatékonysága miatt abszolút érdemes rá, hogy legalább egyszer megemlékezzünk róla.
Aki már belefutott a .sit vagy .sitx kiterjesztésű fájlokba, és tanácstalanul csóválta a fejét, annak mostantól nem kell aggódnia, ha ilyet kap. Ezek ugyanis a StuffIt szoftverrel készült tömörített fájlok, amelyek kicsomagolásához elegendő letölteni a cég honlapjáról az ingyenes StuffIt Expandert (Macre itt, Windowsra pedig itt) szerezhetjük be). Érdemes letölteni, mert közel 25 formátumot képes kicsomagolni a sit-en kívül (ZIP, RAR, 7z stb.).
Kicsomagolni tehát már tudjuk a .sit és .sitx fájlokat, de tulajdonképpen miért hoznánk létre ilyeneket?

JPEG és MP3 tömörítés, veszteség nélkül
A StuffIt Deluxe változata képes átlagosan 30%-ot tömöríteni az eleve tömörített JPG képeken is, azok minőségének rontása nélkül. Így online megosztás vagy e-mailben küldés esetén jócskán spórolhatunk a méreten. Emellett a ZIP, PDF és MP3 fájlok továbbtömörítését is megoldja (beleértve az Office 2007 dokumentumait is, amelyek szintén egyszerű ZIP fájlba csomagolt XML- és kép fájlok). Vagyis ha archiválunk, jelentősen csökken a tömörített fájlok mérete, mondjuk egy hagyományos ZIP, vagy akár RAR tömörítéshez képest (a különbség a többi formátumhoz képest persze akkor igazán szembetűnő, ha a fent említett fájltípusokat csomagoljuk be).

A tömörített fájlban lévő képekről előnézetet is kapunk

Lehetőségünk van önkicsomagoló (Windows és Mac platformra egyaránt) vagy darabolt állományok készítésére és természetesen jelszavas védelemmel, illetve titkosítással is elláthatjuk állományainkat (létrehozhatunk .sit és .zip tömörítvényeket egyaránt). Vagyis minden rendelkezésre áll, amit egy hasonló, jó minőségű tömörítő programtól megszoktunk.
Érdekesség, hogy a képekről akár nézőképeket is generál a program, így később egyszerűbben megtaláljuk a tömörített állományban, amit keresünk.

Formátumok és extrák
A StuffIt Deluxe 30 tömörített formátum kicsomagolására képes és Macen szépen integrálódik a Quick Lookba is, így egyetlen gombnyomással belenézhetünk bármilyen tömörített fájlba, és persze a Spotlight indexelését is segíti a program (sőt, a Time Machine-ban is kapunk nézőképet az archívumokon belül). Windowson ilyen mértékben nem integrálódik.

Macen QuickLook plugint is kapunk

A csomag tartalmaz backup modult is, így a biztonsági mentések kérdését is megoldhatjuk vele (természetesen akár titkosíthatjuk is a mentéseinket, és van lehetőség időzítésre is). Képes hálózatra, FTP-re, külső merevlemezre vagy optikai meghajtóra készíteni backupot (Windowson Blu-ray lemezeket is ír, Macen ezt nem, de kárpótlásul együttműködik a MobileMe iDiskjével).
A Maces változat MagicMenu alkalmazása rendkívül hasznos, segítségével egy kattintásnyi távolságra kerülünk minden fontos StuffIt funkciótól, vagyis a Finderben vagy az asztalon kijelölt fájlokat azonnal tömöríthetjük a program által ismert formátumokba.  Sőt, a StuffIt SEA Maker segítségével akár önkicsomagoló tömörítvényeket is kreálhatunk Windowson és Macen egyaránt.

A MagicMenu nagy segítség OS X alatt

A csomagban található Archive Manager tökéletes megoldást nyújt a tömörített állományok menedzseléséhez, de a gépen található képek, zenék, dokumentumok előkeresése is egyszerűsíthető vele.
A StuffIt Deluxe 2009 nem ingyenes, de 50 dolláros árával az olcsóbb szoftverek közé tartozik. Ha gyakran van szükségünk hatékony tömörítésre, abszolút megéri a befektetést. Macen egyértelműen az egyik legjobb megoldás erre a célra, de pusztán a kicsomagoláshoz is érdemes feltenni a StuffIt Expandert. Windowson nagyobb a választék, de ott is az élvonalba tartozik a program.
Azért, hogy ne vegyünk zsákbamacskát, a próbaverziókat is érdemes kipróbálni.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?