Norton Antivirus, Norton Utilities és Norton Commander.
Norton Antivirus, Norton Utilities és Norton Commander. Hosszú évekig szinte elképzelhetetlen volt ezek nélkül az élet PC-n. A Commander ugyan már megszűnt, az Antivirus és a Utilities viszont éli világát, igaz, ez előbbinek volt egy meglehetősen erős mélypontja, amikor sorra jelentek meg belőle az extra rendszerigényű változatok. Némelyik mellett szinte képtelenség volt dolgozni egy hétköznapi felszereltségű windowsos gépen (és hát hatékonyságban sem voltak az élen).
Az utóbbi két évben a Symantec egyértelműen azon dolgozik, hogy az antivírus és internetes biztonsági szoftvereik rendszerigényeit lejjebb vigyék, ám közben növeljék a hatékonyságot. Emellett megjelent a Norton 360 elnevezésű termék is, amely kifejezetten az otthoni felhasználóknak nyújt teljes körű védelmet.
Nos, a Norton Antivirus 2009 már egészen nagy előrelépést jelentett ezen a téren, akit érdekelnek a tapasztalatok, itt elolvashatja.
Ezúttal a Norton 360 legújabb változatát vettük szemügyre, amelyet a cég kifejezetten a gyorsabb működéssel reklámoz (még a dobozon is ez virít).
Teljes körű védelem
A Norton 360 elgondolása abszolút logikus: adjunk az otthoni felhasználóknak egy olyan csomagot, amelyben tűzfal, vírusirtó, kémprogram-eltávolító, böngészővédelem, adathalászat elleni védelem, sőt, rendszeroptimalizáló is található, majd spékeljük meg mindezt egy backup alkalmazással és 2 Gbájt online tárhellyel, hogy legyen hová biztonsági másolatot készíteniük a fontos anyagokról.
Ez valóban teljes körű védelemnek nevezhető! Mivel otthoni felhasználókról van szó, lényeges, hogy ne kelljen elvesznünk a beállítások sűrű erdejében sem, mindent néhány kattintással lehessen testre szabni.
A Norton 360 tehát mindent tartalmaz, amire biztonság szempontjából szükségünk lehet, ráadásul az összes modult egyetlen felületről érjük el. Innen kiindulva állíthatjuk be a különféle működési jellemzőket, ha az alapértelmezett beállításokkal nem lennénk elégedettek (a beállításokat kényelmesebben változtathatjuk meg, mint a korábbi változatban, de továbbra is kevesebb testre szabási lehetőségünk van, mintha a Norton Internet Security csomagot választanánk).
Az online tárhely is remek elgondolás, hiszen ha DVD-re vagy külső merevlemezre mentjük az adatainkat, azok egy földrengés vagy lakástűz esetén pontosan úgy végzik, mintha a gépen tároltuk volna őket. Így viszont egy távoli, biztonságos szerveren pihennek. Értelemszerűen 2 Gbájtba nem lehet lementeni egy nagyobb zenei gyűjteményt sem, pláne nem családi videókat, de képek, dokumentumok, címjegyzékek stb. tárolására már elegendő. Ha kell, növelhetjük méretét (sajnos plusz pénzért). Természetesen offline backupra is képes, ráadásul a biztonsági mentéseket külön meghajtóként (Norton biztonsági meghajtó) érjük el bármikor a Windows Intézőjében.
A kártevők és az illetéktelen behatolók elleni védelem terén hatékonyabb lett az új (3.0-s) verzió, mint a korábbi, ez ugyanis már a Norton Internet Security 2009 motorjára épít. A vírusdefiníciós adatbázis frissítése folyamatos (ha kell, akár percenként is letölti az esetleges újdonságokat), így a védelem nem is napra, hanem szinte percre kész.
A rendszerkövetelmény valóban visszafogottabb lett, mint a korábbi Symantec termékeknél. Álnok módon direkt két lassabb rendszerre (egy 3 GHz P4-esre 1 GB RAM-mal és egy virtuális gépben futó Windows XP-re, 512 MB RAM-mal) tettük fel tesztre a csomagot, és azt kell mondanunk, hogy használat közben egyáltalán nem tapasztaltunk zavaró lassulást, és a memóriahasználat is alig néhány Mbájt volt. A processzor kihasználásáról meggyőződhetünk egy külön panelen, és ugyanitt megadhatjuk a tétlenségi időkorlátot is (vagy azt, hány percet várjon a program a háttérben futó ellenőrzések elindítása előtt, ha éppen nem használjuk a gépet).
A Norton 360 tartalmazza a Norton Insight lehetőséget is, amelynek a segítségével további terheket vehetünk le a rendszer válláról, mivel az Insight által beazonosított és biztonságosnak talált állományokat a program kihagyja a későbbi ellenőrzésből. Nézőpont kérdése, hogy ez most jó vagy rossz gondolat.
Hasonló elven működik a Safe Web szolgáltatás is, amely közösségi alapokon igyekszik beazonosítani a megbízható online tartalmakat.
Visszatérve még a gyorsuláshoz, a Norton 360 továbbra is tartalmaz rendszertakarító (a felesleges Registry-bejegyzéseket és fájlokat törlő) és rendszeroptimalizáló eszközöket, illetve gyorsíthatjuk a rendszer tettre kész indulását is a Rendszerindítás-kezelővel. Ez nem korszakalkotó újdonság, egyszerűen késleltethetjük (vagy kikapcsolhatjuk) a kevésbé fontos, de a Windows startjánál automatikusan elinduló alkalmazásokat, így előbb tér magához a rendszer a bootolás után.
Minden szép, minden jó...
A Norton 360 3.0-s verziója kétségtelenül jól sikerült. Ha valaki egyetlen csomagban szeretné megkapni valamennyi, a rendszer biztonságával kapcsolatos funkciót, nem nagyon talál jobbat.
Természetesen minden helyett találunk ingyenes megoldást (elég csak szétnézni itt, a Techline rovataiban, ahol gyakorlatilag minden fenti funkcióra ajánlottunk már ingyenes alternatívát, most belinkeltük őket a Kapcsolódó anyagok közé a cikk végén), de az ár/érték arányokat tekintve a Norton 360 kifejezetten jó választás. 20 ezer forint körüli áráért - egy évre - valóban teljes védelmet kapunk, ráadásul akár 3 számítógépre is telepíthetjük, ami praktikus spórolási lehetőség, ha több gép is van a családban.
A tesztek során egyedül a személyes adatok védelmét szolgáló, az Internet Explorerbe és a Firefoxba is beépülő modul tűnt számunkra kissé összeszedetlennek, de az szerencsére kikapcsolható (az adathalászat elleni védelem azért itt is érezhetően lassítja a böngészést, de olyannal még nem találkoztunk, ami ne így működne). Ezt leszámítva minden rendben volt a Norton 360 körül.