Lehetséges a földrengések pontos előrejelzése?
Egyelőre nem lehet előre jelezni olyan földrengéseket, mint amilyen a minapi több mint kétszáz halálos áldozatot követelő olasz katasztrófa volt - jelentették ki geofizikusok. Egyúttal óvatosságra intettek olasz kollégájuk állításával kapcsolatban, aki elmondása szerint megjósolta a földmozgást.
Gioacchino Giuliani, aki az olasz Országos Fizikai Kutatóintézetben dolgozik azért került a viták középpontjába, mert napokkal a rengés előtt bejelentette, hogy a katasztrófa be fog következni. Igaz, hogy korábbra és 50 kilométerrel arrébb jósolta a földrengést. Mint mondta, felfedezett egy hatásos előrejelző-rendszert.
A tudós a földben keletkezett törés miatt felszabaduló radon gáz mennyiségéből vonta le következtetését. "Megtudhatjuk, mikor jön földrengés" - közölte Giuliani, aki számtalan interjút adott az olasz médiának az elmúlt két napban. "Azoknak üzenem, akik nem hittek nekem, hogy egy tudós szótárában nem szerepelhet a 'lehetetlen' szó. A történelem már bebizonyította nekünk" - szögezte le a fizikus, akinek nemcsak nem hittek, de még fel is jelentették a rendőrségen pánikkeltésért, amikor a földrengés közeledtére figyelmeztetett.
Ross Stein, a kaliforniai Geológiai Kutatóintézet egyik geofizikusa azonban cáfolta, hogy a tudomány mai állása szerint előre lehetne jelezni egy földrengést. "Egy földrengés megjóslásához megbízható jelzőre lenne szükség, bármi is legyen az. Ennek pedig még a közelében sem jár senki" - hangsúlyozta.
"Nincs meghatározható kapcsolat a radon gáz mértéke és a földrengés bekövetkezte között - vélekedett Brian Baptie, a Brit Geológiai Kutatóintézet munkatársa. -"Előfordul, hogy radont mérnek, és mégsincs földrengés, és fordítva."
A radon nemesgáz megfigyelése csak egy a sok módszer közül, amellyel a kutatók már korában is megpróbálkoztak. De akadnak, akik a csótányok viselkedésének megváltozásából vagy a vízszint, illetve a hőmérséklet hirtelen változásából próbálnak következtetéseket leszűrni.
Stern kijelentette, hogy amennyiben Giuliani azt akarja, hogy komolyan vegye a tudóstársadalom, publikálnia kell felfedezését, hogy tanulmányozhassák.