2009. március. 26. 14:25 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. március. 26. 17:54 Tech

Két atomtámadást is túlélt egy japán férfi

Megtalálták Japánban azt a 93 éves férfit, aki bizonyíthatóan túlélője mind a Nagaszakit, mind a Hirosimát sújtó atomtámadásnak, így ő a világ első embere, aki két atombombát is túlélt. A férfi egészségügyi állapotáról nem hajlandó beszélni a média és az is bizonyos, hogy míg az atomtúlélők kormánytámogatást kapnak, ő semmilyen extra előnyt nem élvez majd.


Cutomu Jamagucsi a hírek szerint ugyanis 1945. augusztus 6-án éppen üzleti úton tartózkodott Hirosimában, amikor az Enola Gay ledobta helyi idő szerint negyed kilenckor Hirosima felett a Little Boy-nak becézett hatvankilós bombát. A férfi felsőtestén súlyos égési sérülések keletkeztek, az éjszakát pedig ugyan a városban töltötte, de következő nap már visszaindult szülővárosába, Nagaszakiba, hogy ott leljen menedéket, a második bombatámadást pedig itt élte át augusztus 9-én - olvasható a Daily Mail híradásában, amelyből az is kiderül, senki sem tudja, hogy a férfiről miért csak most derült ki a sokkoló tény.

A japán kormány az atomtámadást túlélőknek, azaz hibakusáknak kártérítést - havi pénzbeli támogatást, ingyenes orvosi ellátást, ingyenes temetési lehetőséget - fizet, a hírek szerint azonban Jamagucsi nem kap kétszeres kártérítést, egészségügyi állapotáról pedig semmilyen részletet nem fedett fel a japán média. Mindeközben, írja a Daily Mail, az atombomba sugárzása által sújtott túlélők ezrei próbálják elismertetni hibakusa mivoltukat a kormánnyal - tavaly a túlélési feltételeken enyhítettek, ugyanis a túl szigorú szabályok miatt túl sok sugárbeteg állampolgárt utasítottak vissza.
Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.