2009. március. 16. 16:00 MTI Utolsó frissítés: 2009. március. 16. 15:50 Tech

Nagy cégek ütik a cybersquatterek nyomát

BBC-től a Yale Egyetemen és a Nestlén át Scarlett Johanssonig vállalatok, intézmények, márkák és hírességek hosszú sora indított eljárást tavaly a neten egyre jobban elharapódzó "cybersquatting", azaz az internetcím jogtalan elbitorlása miatt; a Szellemi Tulajdon Világszervezet (WIPO) már több mint kétezer ilyen esetet tart számon.

Főként a gyógyszerészettel kapcsolatos honlapok tulajdonosainak van oka panaszra: garmadával születnek az olyan oldalak, amelyek a nevükkel visszaélve kínálják a védett márkájú gyógyszereket. De a bitorlók gyakori célpontjai a bank és pénzügyi szektor résztvevői, a telekommunikáció, a kiskereskedelem, az élelmiszer- vagy italmárkák, illetve éttermek is.
   
A WIPO tavaly 2329 internetoldallal kapcsolatos vita ügyében kezdett eljárást.
   
Közben az Internet Testület a Bejegyzett Nevekért és Számokért (ICANN), amely a tartományneveket kezeli, már arra készül, hogy végződések újabb szériáját bocsássa ki, amivel persze jelentősen megnöveli az eredeti domaintulajdonosok kockázatát.
   
Ennek veszélyeire hívta fel a figyelmet Francis Gurry, a WIPO igazgatója is közleményében. Mint jelezte: ENSZ-hivatala együtt kíván működni a kaliforniai székhelyű ICANN non-profit szervezettel az új nevek ellenőrzésében, hogy segítsen elkerülni a jövendőbeli törvényes óvásokat.
   
A tervezett .apple (alma) végződés például joggal hangolhatja le a számítógépes óriást, amelynek nyilván nagyobb rizikót jelent, mint mondjuk egy gyümölcstermelő cégnek. A más jelentéssel nem bíró márkanevek, mint a Sony vagy Kodak ugyanakkor könnyebben védhetőek a netes névlenyúlók ellen - mondta Gurry.
   
Tim Berners-Lee, a világháló alapítója viszont pénteken egyenesen azt vetette fel, hogy milyen érdekes lenne egy olyan rendszer, amelyben egyáltalán nincsenek domainnevek.

Gazdaság Sztojcsev Iván 2025. január. 08. 11:41

Lázár bejelentette: 20 perc késés után visszajár a vasúti jegyár fele, buszt küldenek nyáron a vonat helyett, ha nincs klíma

Tíz vállalással indította el Lázár János az évet: a miniszter bejelentette, hogy júniustól 20 percnél nagyobb késés után visszajár a jegyár fele, buszos rásegítéssel készülnek a nyári főszezonra, és mellékesen azt is elmondta, hogy decemberben a GYSEV-ben még nagyobb tulajdonrészt szerzett a magyar állam, úgyhogy több dunántúli megye teljes hálózatát átadják.