2009. március. 13. 08:15 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. március. 12. 21:20 Tech

Új, mesterséges életformát hozhatnak létre öt éven belül

Amerikai kutatók szerint akár fél évtizeden belül létrejöhetnek az első olyan mesterségesen teremtett organizmusok, amelyek hatalmas lökést adhatnak a gyógyszerek és a bioüzemanyagok fejlesztésének.

A Daily Telegraph értesülései szerint David Deamer, a California University professzora kutatócsapatával együtt már közel jár a „második genezisnek” is nevezett tudományos mérföldkő eléréséhez.

„Egyre nagyobb lendületben vagyunk, a siker kapuja már közel van” – nyilatkozta a tudós, aki szerint bár meglehetősen nagy kihívás különböző molekulákból összetett, élő szervezetet létrehozni, ez 5-10 éven belül valósággá válhat.

A szintetikus, rendelésre készült létformákból szinte bármi lehetne, legyen szó új típusú gyógyszerekről, bioüzemanyagokról, vagy a klímaváltozásért felelős gázokat megkötő anyagokról. Mint arról a hvg.hu is beszámolt, egy floridai laboratóriumban már sikeresen létrehoztak egy olyan mesterséges genetikai rendszert, amely megfelel az evolúció követelményeinek.

A nagy vihart kavaró kutatás ellenzői szerint a mesterséges lények létrehozása olyan gépek megjelenését eredményezheti, amelyek már „csaknem teljesen emberiek”.

Az RNS-ből és fehérjéből álló riboszómák
a DNS információit "jelenítik meg"
© AP
A New Scientist értesülései szerint azonban egyelőre nincs ok aggodalomra, a kezdeti lények igen primitívek lesznek, ráadásul egy teljes laboratórium infrastruktúrájára szükség lesz az életben maradásukhoz.

A nagy áttörés akkor következett be a kutatásban, amikor George Church professzor és Michael Jewett, a Harvard egyetem orvosi karának genetikusai egy hongkongi biológiai konferencián bejelentették, hogy sikeresen létrehoztak egy mesterséges riboszómát, amely a sejtek örökítőanyagának (DNS) kifejeződéséért felelős. Church professzor szerint így már lehetőségük lesz egy teljes sejtet létrehozni, ami az áttörést követően már nem akkora kihívás.

„Aggodalomra nincs ok, semmi sem sülhet el rosszul, főleg nem abban az értelemben, ahogy számítottunk rá, hogy problémáink adódnak az előállítás során” – tette hozzá a szakember.

„Nem tudhatjuk, amíg nem próbáltuk ki” – figyelmeztetett Anthony Forster, a Tennessee állambeli Vanderbilt University kutatója, aki maga is dolgozott már mesterséges élő sejtek létrehozásán. „De tudjuk, hogy a sejtjeink képesek erre, ezért előbb-utóbb mi is meg fogjuk csinálni.”

Élet+Stílus hvg.hu 2024. november. 30. 10:00

„Elájult, és akkor jött rá, hogy valami nem stimmel” – Kösz, jól: kiégés és stressz a magyar munkahelyeken

<strong>Milyen személyiségjegyek jellemzik a munkamániásokat, és mi lehet az oka, hogy Magyarországon a civil szférában dolgozik a legtöbb munkafüggő</strong>? Mennyire az egyén, és mennyire a munkáltató felelőssége, ha a munkamánia eluralkodik, és függőséggé, kiégéssé válik? <strong>Mi a közös Karácsony Gergelyben és Donald Trumpban?</strong> A Kösz, jól vendége volt Kun Bernadette pszichológus és Merész István, az Allianz-Trade vezetője.