2009. február. 27. 11:50 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. február. 27. 11:46 Tech

Ütésálló zselé és önjáró robotok a jövő brit hadseregében

A brit védelmi minisztérium (MoD) rendhagyó módon bemutatta legújabb fejlesztéseit, amelyekkel a harcoló alakulatokat segítenék a jövőben.

A BBC értesülései szerint a repertoárban többek között szerepelnek olyan speciális kamerák szerepelnek, amelyek akár egy homokviharon is képesek átlátni, emellett pilóta nélküli repülőgépek és tankok, valamint a lövedékeket lassító speciális anyag is megjelenhet a harctereken.

Az önjáró tankból egy kisebb harci robot jön elő
© MTI

Bár a fejlesztések még csak kezdeti fázisban vannak, a szakértők szerint a felsorolásban szereplő technológiák „olyan szükséges eszközök, amelyek életeket menthetnek a jövőben”. Quentin Davis védelmi fejlesztésekért felelős miniszter szerint mindez kulcsfontosságú hivatal számára.

Damian Kemp, a Jane’s hírszerzési tanácsadással foglalkozó kiadó repüléssel foglalkozó szakértője szerint a pilóta nélküli szárazföldi járművek (Unmanned Ground Vehicles – UGV) fejlesztése jelenleg abban a fázisban van, mint a hasonló repülő eszközök (UAV) voltak 20 évvel ezelőtt.

„Két évtizede a pilóta nélküli repülők érdekes fejlesztési irányok voltak csupán, ma már a fejlett haderők nélkülözhetetlen eszközei” – magyarázta Kemp a BBC-nek. „Az új technológia a szárazföldi járművekre koncentrál, ezzel ugyanis a katonák hatékonyan távol tarthatóak a veszélyes helyzetektől. A katonák ugyanis sokba kerülnek, s még többe kerül, ha meg is sérülnek harc közben.”

A pilóta nélküli gépek új generációját is fejlesztik
© MTI

„Kulcsfontosságú, hogy egy lépéssel az ellenség előtt járjunk” – tette hozzá Davis. „Ehhez fel kell használnunk a legmodernebb technológiát, mivel a csapatainkat érő fenyegetések is folyamatosan fejlődnek.”

A MoD mintegy kétmillió fontot költött a kutatásokra, s a tegnapi nap során bemutatták Grand Challenge nevű pályázatának győzteseit, amelyek esélyt kapnak arra, hogy éles bevetésen is kipróbálják fejlesztéseiket.

Paul Stein a program vezetője megerősítette, hogy ez az első alkalom, amikor a legújabb eszközök terveit nyilvánosságra hozzák.

A Védelmi Minisztérium tervei között többek között az szerepel, hogy a jelenlegi 75 kilogrammról 25 kilóra csökkentsék a katonák felszerelésének súlyát. Emellett olyan járműveket hoznának létre, amelyek tűzerő és képességek tekintetében felveszik a versenyt egy tankkal, ám kevesebb mint 30 tonna tömegűek. A környezettudatosság jegyében csökkentenék a hadsereg fosszilis tüzelőanyag-függőségét, kifejlesztenék az UAV-k új generációját és feltérképeznék a digitális, online hadviselésben rejlő lehetőségeket és veszélyeket.

Az új gépek helikopterként szállnak fel és repülőként közlekednek
© MTI

Az egyik új védelmi eszköz, amelyet a D3O nevű cég fejlesztett ki egy olyan puha műanyag-polimer, amely ütésre felkeményedik. A zselét már ma is alkalmazzák a sportolók, azonban a MoD a harctéri felhasználás lehetőségeit is vizsgálja.

„A zselét már ma is használják például a síversenyzők ruháiban” – magyarázta Richard Palmer, a D3O munkatársa. „Amikor szlalomozás közben elhaladnak egy kapu mellett, olyan ütést kapnak az akár 100 km/h-val száguldó sportolók, mintha egy gumibottal ütnék meg őket, ilyenkor jól jön a védelem. Most a minisztériummal együttműködve vizsgáljuk, hogy miként lehetne felhasználni az anyagot például a katonák sisakjában. Ez ugyan nem fog megállítani egy golyót, azonban hozzájárulhat a katonák életének a védelméhez.”

Palmer egyébként úgy demonstrálta az anyag képességeit, hogy egy kollégája ujját becsavarta a zselével, majd rávágott egy kalapáccsal. Az illető úrnak pedig a szeme sem rebbent, az anyag valóban elnyelte az ütés energiáját.