A levegőből is kiszúrja a gyalogsági aknákat a repülő robot
Az ENSZ becslései szerint a világon minden húsz percben valakit megöl, vagy megnyomorít egy gyalogsági akna. Egy új fejlesztés segítségével azonban a levegőből felderíthetők az aknamezők, így azok hatástalanítása is jóval egyszerűbbé válik.
A világszervezet napjainkban még mindig több aknát telepítenek naponta, mint amennyit felszednek. Ennek eredményeként a világ 80 országában megközelítőleg százmillió gyalogsági akna rejtőzik a föld alatt, várva a gyanútlan áldozatokat. Mindezt annak ellenére, hogy az ENSZ évente közel félmilliárd dollárt különít el mentesítési feladatokra.
A kanadai Mine Clearing Corp. (MCC) most egy olyan módszert fejlesztett ki, amelynek segítségével a hagyományos módszereknél háromszor gyorsabban és fele akkora költséggel lehet felderíteni a robbanószerkezeteket.
Akár 60 méter magasságban is működik © MCC |
Az MCC fejlesztése az aknák által kibocsátott gyenge elektromágneses hullámokat képes mérni, akár 60 méteres magasságból is. A következő lépésben egy olyan pilóta nélküli repülő járművet (Unmanned Aerial Vehicle – UAV) akarnak építeni, amely egy GPS-alapú térképpel kombinálja a technológiát. A rendszer fél méteres pontossággal képes megállapítani az aknák elhelyezkedését.
Az aknaszedők ezután egy Fig8 nevű eszközzel közelíthetik meg az aknákat. A készülék 8 antennájáról kapta a nevét, s a felhasználó mozgásából meríti az energiát, ehhez csupán a célterület felett kell mozgatni jobbra-balra, elemekre sincs szükség hozzá.
A potenciális vásárlók között non-profit szervezetek és különböző – olaj-, gáz-, és bányaipari, valamint mezőgazdasági – nagyvállalatok és persze katonai cégek szerepelnek.