2009. február. 20. 17:52 MTI Utolsó frissítés: 2009. február. 20. 18:00 Tech

Soha nem látott gammasugár-robbanás az űrben

Korábban soha nem látott gammasugár-robbanást figyeltek meg a világűrben 2008 szeptemberében a Fermi amerikai űrteleszkóppal - áll a Science című folyóiratban a héten megjelent írásban.

A Carina-ködben észlelt robbanás a csillagászok számításai mintegy 9 ezer, egyszerre felrobbanó szupernova erejének felelt meg és gammasugarak formájában ötször annyi energiát bocsátott ki kevesebb mint 60 másodperc alatt, mint a Nap.
 
Az eddig soha nem tapasztalt erejű gammasugár-kilökődésben, amelynek a tudósok a GRB 080916C nevet adták, az anyag közel fénysebességen terjedt. A legszélsőbb sugarak 30 milliárdszor nagyobb energiát hordoztak, mint a látható fény - tették hozzá a csillagászok, akik szerint ezek a tulajdonságok arra engednek következtetni, hogy ez volt a valaha megfigyelt legnagyobb erejű gammasugár-robbanás.
 
A gigantikus energiarobbanás képét a Fermi amerikai űrtávcső nagy antennája rögzítette 100 másodperccel a megjelenése után 2008. szeptember 16-án közép-európai idő szerint 2:12:45-kor. A robbanás mintegy 12,2 milliárd fényévnyire történt, ami a kutatók szerint még inkább meglepővé teszi az erejét. 
 
2008. szeptember 17-én, 31,7 órával a gammasugár-robbanás után a Chilében lévő Silla obszervatórium távcsöve is megfigyelte a jelenséget.
  
A világűr becslések szerint 13,7 milliárd évvel ezelőtt, az ősrobbanáskor keletkezett. Egy fényév annak a távolságnak felel meg amelyet a fény egy év alatt tesz meg: 9460 milliárd kilométer.
 
Az eddig észlelt legtávolabbi gammasugár-robbanás 12,6 milliárd fényévnyire történt: 2005-ben a Swift amerikai űrszonda és földi teleszkópok figyelték meg. 
  
A szeptemberi gammasugár-robbanás annál is rejtélyesebb, mivel jelentős idő telt el a legerőteljesebb és a leggyengébb energiakibocsátás között Peter Michelson, a kaliforniai Stanford Egyetem fizikaprofesszora, a Fermi-program fő tudományos vezetője szerint. 
 
Korábban csak egy alkalommal figyeltek meg hasonló időkülönbséget gammasugár-robbanásnál, és a magyarázatára az asztrofizikusok több elméletet is felállítottak, többek között a robbanás környezetével kapcsolatban, így például feltételezték, hogy egy fekete lyuk volt a közelben, amely eltorzítja a tér-idő fogalmat.
 
Ez a robbanás egész sor kérdést vet fel Peter Michelson szerint.  A munkákat a németországi Max Planck Intézet munkatársa, Jochen Greiner irányította, az adatok elemzésében és értelmezésében több francia intézet (CNRS, CEA, a párizsi Diderot Egyetem és az INSU) is részt vett. 
 
A gammasugárzás a legnagyobb energiájú csillagközi folyamatokhoz kapcsolódik, főként galaxisból való aktív atommagok kilökődésekor, szupernovák maradványaiban és pulzárok (gyorsan forgó, erős mágneses térrel rendelkező neutroncsillagokban) figyelhető meg.

hvg360 Lengyel Tibor, Gergely Márton 2025. január. 08. 09:30

Orbán csapdában: hogy erősnek látszódjon, tíz napig nyaralnia kell

Senki sem gondolta, hogy Orbán Viktor szó szerint érti a 2025-ös repülőrajtot, és Indiába utazik. Valójában Magyar Péter vett igazi startot, aki az előrehozott választásokkal olyan témát talált, aminek realitása ugyan nincs, de a kormánypártot és az ellenzékét is defenzívába tudta vele kényszeríteni.