Biomassza erőművek hulladékait hasznosítják Szolnokon
A biomassza erőművekben és fűtőművekben képződő veszélyes hulladékokat újrahasznosító kísérleti üzem épül Szolnokon; az erről szóló konzorciumi szerződést kedden írták alá Pétfürdőn - közölte a konzorciumban részt vevő Nitrogénművek.
A projekt összköltsége közel fél milliárd forint, a mintegy 215 millió forint saját részt a konzorciumban résztvevő gazdasági társaságok biztosítják. A fennmaradó 300 millió forintot vissza nem térítendő támogatásként a Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal (NKTH) által meghirdetett Nemzeti Technológiai Program pályázatán nyerték el a cégek.
A kutatás-fejlesztés révén a Bige Holding Kft. szolnoki telephelyén kísérleti üzem létesül 2010 végére, amelyre alapozva egy nagyobb kapacitású káliumszulfát üzemet terveznek kialakítani.
A projekt célja, hogy a biomassza tüzelőanyagot használó erőművekben és fűtőművekben képződő hamuból kinyert káliumot hasznosítsák. A technológia lényege, hogy növényi tápanyagokká alakítják a kálium-szulfátot és a kálium-nitrátot, valamint a feldolgozás során keletkező maradékanyagból talajjavító-szert állítanak elő.
A konzorciumi szerződést a Bige Holding Kft., a Magyar Tudományos Akadémia Talajtani és Agrokémiai Kutatóintézete, a pétfürdői Nitrogénművek Zrt., a Pannon Egyetem és a Pro Nature Kft. írta alá.