Tech techline.hu 2009. február. 05. 05:30

Új Google Earth: megláthatja, mi van az óceánok mélyén

A magyar nyelven is elérhető és ingyen letölthető Google Earth 5.

A magyar nyelven is elérhető és ingyen letölthető Google Earth 5.0 sok újdonságot tartalmaz, amelyek közül néhány érdekességet ajánlunk olvasóink figyelmébe.
Eddig csak a Föld felszínén tudtunk barangolni, az új Óceán funkcióval azonban már a víz alatti világot is felfedezhetjük. Korábban addig tudtunk közelíteni képekre, amíg el nem értük a felszínt, azaz az adott pont tengerszint feletti magasságát. Most, ha  bekapcsoljuk a Terrain réteget, és nem szárazföldön közelítünk a műholdképre, akkor a vízfelszínt elérve megkezdhetjük a merülést. A tengerfenéken azután úgy sétálhatunk a dombok, hegyek között, ahogy a búvárok vagy a tengeri élőlények. Ez utóbbiakat el is kísérhetjük vándorlásaikra, ha bekapcsoljuk az Óceán rétegen belül található Állatok követését (Ocean/Animal Tracking). Műholdas nyomkövetővel ellátott tengeri állatok mozgását figyelhetjük meg, felrajzolhatjuk haladási nyomvonalukat és csatlakozhatunk is hozzájuk. Ekkor olyan látvány tárul a szemünk elé, mintha a hátukra kapaszkodva utaznánk a tengerekben.

A tengeri állatok vándorlását is nyomon követhetjük

Az Óceánban található 20 információs rétegből érdemes még kiemelni a Marie Tharp Historical Maps elnevezésűt, amelyik különleges hangulatú térképet varázsol Földünkre. Akit pedig érdekelnek a hajóroncsok, rejtett kincsek, kapcsolja be a Shipwrecks réteget.
A víz alatti utazás után következzen egy időutazás! Az új program eszközsorában találunk egy kis óra ikon, amit bekapcsolva válogathatunk korábbi időpontokban készült műholdképek között. A „korabeli” felvételek száma a helyszínektől is függ, így például az USA nagyvárosairól sokkal több és régebbi fotót láthatunk, mint például Budapestről. Azonban így is érdekes megnézni, hogyan változott fővárosunk képe az űrből 2002 óta. Aki nagy változásokat szeretne látni, az nézzen körül a tavaly elkészült Megyeri-híd környékén.

A korábbi műholdképeken itt még csak az építkezés nyomait láthatjuk

A Google Earth 5.0-val végrehajtható utazások közül ne hagyjuk ki az űrutazást sem! Az eszköz sor Sky kapcsolójának Mars beállításával ugyanis elrepülhetünk a vörös bolygóra. A 3D-s modellt ugyanúgy kezelhetjük, forgathatjuk, nagyíthatjuk, mint a Földet. Itt is be lehet kapcsolni különböző információs rétegeket, amelyek segítségével megtalálhatjuk a Mars legérdekesebb pontjait és megismerhetjük a bolygó kutatásának legfontosabb eseményeit. Kiválaszthatjuk a felszínen landolt szondákat és ezek nagy felbontású képeit is alaposan megvizsgálhatjuk.

Útlezárás a Marson

A Google Earth 5.0 programban az információk mennyisége megdöbbentő, ráadásul a segítségével eddig még interneten el nem érhető adatokhoz, képekhez, videókhoz is hozzáférhetünk. Nem kell hozzá nagy jóstehetség, hogy kijelentsük, előbb-utóbb  a tanárok be fogják vonni az iskolai oktatásba, mert ezzel az eszközzel sokkal színesebbé és magával ragadóvá lehet tenni egy-egy órát.

A mellékelt videón először egy bálnával vándorolunk a tengerek mélyén, majd megnézzük milyen a Földünk régi térképeken, illetve hogy mennyit változott 2002 óta Budapest északi része. Végül elugrunk a Marsra, ahol megvizsgáljuk, milyen sziklában akadt el a marsjáró.

Hirdetés