2009. január. 28. 11:49 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. január. 28. 11:41 Tech

Halhatatlan medúzafajt fedeztek fel

Amerikai tengerbiológusok egy potenciálisan örökéletű medúzafajra bukkantak, amely szaporodás után képes megfiatalítani saját magát.

Tudja a nagy titkot?
A Smithsonian Intézet tengerbiológiával foglalkozó részlegének kutatói a Daily Telegraph információi szerint attól tartanak, hogy a Turritopsis Nutricula nevű medúza elárasztja a világ óceánjait. Ez a puhatestű, miután ivaréretté válik, képes „lecserélni” a sejtjeit, ezáltal megfiatalítva saját magát.

„Ezek az állatok szépen, csendben átvehetik az uralmat az óceánokban” – magyarázta Dr. Maria Miglietta a Smithsonian munkatársa. A medúzák eredetileg a Karib-tenger térségéből származnak, de ma már a világ számos pontján megtalálhatóak, mivel az öregedés látszólag nem hat rájuk.
A kutatók szerint a megfiatalítási folyamat
akárhányszor lejátszódhat, így ez a medúza
gyakorlatilag halhatatlannak mondható.

A medúzafajták általában elpusztulnak az utódnemzés után, a Turritopsis nutricula azonban ilyenkor képes az úgynevezett polipformát újra felvéve folytatni az életét. A mindössze 5 milliméteres apróságot a kutatók és a genetikusok behatóan vizsgálják, hogy megállapítsák, hogyan fordítja meg az öregedési folyamatot.