Új, halálos fertőző betegség bukkant fel
Egy trópusi betegség tanulmányozása közben olyan új baktériumra bukkantak a perui őserdőben, amely a kialakult esetek 40 százalékáért lehet felelős. A súlyos leptospirózis sárgaságot, veseelégtelenséget, tüdőbevérzést okoz, halálozási rátája pedig igen magas.
A Science Daily értesülései szerint Joseph Vinetz, a University of California San Diego fertőző betegségekkel foglalkozó intézetének professzora perui kollégáival együtt végezte a kutatást, amelynek eredményeként egy új kórokozó-családot (Leptospira) fedeztek fel, amely állatokról emberekre terjedve fertőz.
A leptospirózis egy olyan súlyos, folyadékban terjedő betegésg, amely évente több tízmillió megbetegedést okoz. A halálozási aránya akár 20-25 százalék is lehet a világ egyes régióiban, jellemzően olyan helyeken, ahol alacsony az életszínvonal, viszont sok ember él szűk helyeken, illetve olyan vidéki területeken, ahol az ivóvíz a baktérium által fertőzött állatok – például patkányok – vizeletével fertőzött.
Vinetz szerint az új faj tükrözi az Amazonas vidékén élő fajok sokszínűségét. A szakember emellett kifejtette, hogy a kórokozó kifejlődött annyira, hogy jelentős mértékben tehető felelőssé a perui Iquitos-régióban regiztrált megbetegedésekért.
A kutatók a kór új változatát, a Leptospira licerasiae-t (amelyet egyelőre kis számú páciensből és nyolc patkányból tudták csak kitenyészteni – genetikailag jelentősen különbözik a baktérium eddig ismert formátiól és új biológiai jellemzői is vannak.
„Ennek a baktériumtörzsnek alapvetően eltérő a felépítése az eddig ismertektől” – magyarázta a Science Daily-nek Vinetz, hozzátéve, hogy a következő lépés a baktérium génállományának meghatározása lesz. „Úgy gondoljuk, hogy több száz beteget fertőzhetett meg ez a kórokozó, amely olyan különleges, hogy a betegség antitestjei nem reagálnak a leptospirózis hagyományos vizsgálati anyagaira.”
A kutatók 881 beteget vizsgáltak meg, és azt találták, hogy 41 százalékuk csak az új baktériumtörzs antitesteire reagált, ami annyit tesz, hogy a leptospirózisos esetek előfordulásának valószínűsége magasabb mint korábban hitték.
„Ez a megfigyelés a világ egyéb régió számára is fontos, ahol a leptospirózis felütheti a fejét, mivel a megfelelő diagnózis felállítása érdekében lényeges, hogy a megfelelő kórokozót azonosítsák” – fejtette ki a szakember.
Vinetz azt feltételezi, hogy azok, akiket az új baktériumtörzs megfertőzött egyfajta immunhiányos tünetük van, amely fogékonyabbá teszi őket a megbetegedésre. További vizsgálatok folynak, hogy időben megfékezhessék a kórokozót.