2009. január. 26. 13:57 MTI Utolsó frissítés: 2009. január. 26. 14:03 Tech

Elkezdődnek az embereken végzett őssejtes klinikai próbák

"A modern sejt- és génterápiás módszerek klinikai alkalmazását idén januártól az Európai Unió területén egy központi hatóság, az Európai Gyógyszerészeti Intézet (EMEA) engedélyezheti" - mondta el az MTI-nek Sarkadi Balázs kutatóorvos, a szakmai testület magyar tagja. Az akadémikust az MTI kérdezte az emberi őssejtekből előállított sejtkészítmények klinikai kipróbálásáról.

Nagy-Britanniában a ReNeuron vállalkozás egy glasgow-i  kórházzal együttműködve magzati őssejtekből kitenyésztett sejtvonalat kíván alkalmazni. Az Egyesült Államokban működő Geron cég több kórházi központtal karöltve emberi embrionális őssejtekből állít elő idegrendszeri sejtelőalakokat, amelyek az állatkísérletek szerint képesek a károsodott gerincvelő működését helyreállítani. Sarkadi Balázs magyarázata szerint a módszerek alapja, hogy a korai emberi őssejtek még valamennyi szövet vagy szerv helyreállítására képesek, így idegrendszeri károsodások gyógyítására is alkalmasak lehetnek.

Ugyanakkor az embrionális őssejtek a szervezetbe jutva súlyos daganatot, úgynevezett teratómát okoznak, tehát beültetésük esetén nagyobb lehet a kár, mint az esetleges haszon - figyelmeztet a kutatóorvos. "Ezért valamilyen irányban el kell indítani az átalakulásukat, és csak a már részlegesen átalakult elősejteket (az úgynevezett progenitor sejteket) lehet a gyógyításban is alkalmazni."

A másik igen fontos szempont az idegen őssejtek ellen várhatóan fellépő immunológiai védekezés, a sejtek kilökődése. Ez kevésbé várható, amennyiben az őssejteket közvetlenül az idegrendszerbe (gerincvelőbe vagy agyba) juttatják, hiszen itt az immunrendszer nem tud olyan aktívan fellépni. Természetesen ilyenkor a gyógykezelés egyéb veszélyei növekednek meg - elemzi a kezelés összetett hátterét Sarkadi.

Az akadémikus szerint az előzetes állatkísérletek alapján remélhető, hogy a bejutott sejtek a sérült szövetek egy részét pótolják, vagy legalább olyan anyagokat bocsátanak ki a sérülés helyén, amelyek fokozzák a szövetek saját helyreállító képességét. A klinikai vizsgálatok első fázisában az eljárás biztonságosságát mérik fel, amely a most alkalmazandó őssejt-sejtkészítmények esetében különösen fontos.

"Így, a Szküllák és Karübdiszek között hajózik jelenleg  a helyreállító orvoslás, amelyben az őssejtek és a génkezelt sejtek alkalmazása mégis hatalmas áttörést ígér. Ezért is óriási dolog, hogy elindul a jól kontrollált klinikai kipróbálás, és a közeljövőben szerte a világban várhatók hasonló kísérleti programok" - véli Sarkadi akadémikus.

"Ezek természetesen kezdetben nem lehetnek széles körűek, először csak néhány, igen súlyos betegen próbálják ki az új módszereket. Az orvoslásban a káros hatások elkerülése éppen olyan fontos, mint az esetleges gyógyító hatások jól megtervezett felmérése, igazolása. Ezért olyan veszélyes a ma már számos helyen igazi szakmai háttér és engedély nélkül működő "őssejtklinika" tevékenysége, ami sokszor a betegek anyagi kifosztását és gondatlan veszélyeztetését jelenti" - hangsúlyozta Sarkadi.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?