2009. január. 05. 17:03 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. január. 05. 16:29 Tech

Az olvadó jéghegyek menthetik meg a Földet a globális felmelegedéstől?

Brit kutatók felfedezték, hogy az olvadó jéghegyek olyan részecskéket bocsátanak ki, amelyek serkentik a szén-dioxidot megkötő algák szaporodását.

A globális felmelegedés szimbólumai
szolgáltatják a megoldást?
© AP
A Cleantechnica.com értesülései szerint a brit Királyi Haditengerészet (Royal Navy) HMS Endurance nevű hajójának fedélzetén tevékenykedő tudósok figyelték meg, hogy az olvadó jéghegyekből nagy mennyiségű vasrészecske kerül a vízbe, amelynek hatására nagy mennyiségben kezdenek el szaporodni a szén-dioxidot megkötő algák a környéken. Ezek az algák aztán a mélybe süllyednek, ami annyit tesz, hogy több száz évre kivonják a megkötött szén-dioxidot a légkörből.

„Úgy tűnik, mintha maga a Föld akarna megmenteni bennünket” – mondta a Leeds University munkatársa, a kutatást vezető Rob Raiswell professzor.

A kutatók előtt már ismert volt, hogy a mesterségesen gerjesztett algatelepek segítségével megköthetőek az üvegházhatást okozó gázok, azonban a módszert tiltották, mivel attól tartottak, hogy előre nem látható mellékhatásokat okozhatnak a törékeny ökoszisztémákban. Azonban a brit kutatócsoport eredményei bizonyítják, hogy a folyamat évmilliók óta szerves részét képezi a természet körforgásának, így az ENSZ idén januárban engedélyt adott egy kísérlet elvégzésére.

A kutatók jelentős algatelepeket kívánnak létrehozni. Ehhez több tonna vas-szulfátot engednek a tengerbe a brit Dél-Georgia szigetén. A számítások szerint akkora algatelep jöhet létre, amelyet még az űrből is lehet majd látni.

Ha sikerrel járnak, a módszert a Déli-Jeges-tenger számos pontján vetik majd be. A kutatók számításai szerint ha közel 52 millió négyzetkilométernyi területet sikerül a kezelésnek alávetni, ezzel mintegy 3,5 gigatonna szén-dioxidot lehetne kivonni a légkörből, amely a bolygó lakossága által évente elégetett fosszilis tüzelőanyagokból keletkező szén-dioxid nyolcada.