2008. november. 18. 12:50 Bari Máriusz Utolsó frissítés: 2008. november. 18. 12:58 Tech

Pólójára írja regényét az eltévedt sci-fi író

Egyedi módszerrel hirdeti "neurojövőben" zajló sci-fi regényét Alexander Besher: az érdeklődők pólókat szkennelnek le telefonjukkal, a pólókon található különleges QR-vonalkódok pedig egyenest a születő regény oldalára dobják az érdeklődőt. Egy dolgot azonban kifejezetten elszúrt az író: nem a jó országban van ehhez.

Az illusztráció számos olvasónk számára ismerős lehet: többször is beszámoltunk már korábban a QR, azaz Quick Response-kódokról, azokról a kétdimenziós, jellegzetes külsejű vonalkódokról, amelyeket kamerás mobiltelefonnal és az azokra telepített különleges szoftverrel lehet leolvasni. Az ázsiai okostelefonos közeg már jól ismeri ezt a technológiát: egyre több cég jelenteti meg hirdetésein ezeket a kódokat, amelyekben termék- vagy cégoldalak címeit rejti el.

Jelen esetben a kép egy sci-fi regényre mutat. A Manga Man, Alexander Besher regénye úgy érhető el, hogy a fekete-fehér négyzetet lefotózzuk mobilkameránkkal, a telefonunkon lévő QR-szoftver pedig telefonunk böngészőjét a regény webcímére irányítja - ebből egyértelmű az is, hogy a regényt és a hozzá kötődő anyagokat akkor is elolvashatjuk, ha telefonunk nem tudja kezelni a QR-vonalkódokat ezen a címen.

A regény köré szerveződő marketingmódszerről, miszerint a regényt QR-kódokkal ellátott pólókat kell hirdetni, a pólókat ugyanis az érdeklődők majd úgyis lefotózzák magunknak, a témát felkapott oldalak ugyanazt mondják: okos ötlet, de Japánon kívül nem feltétlenül működik. A kép- és hanganyagokkal dúsított "multimédiás regény" köré szervezett QR-promóció igazából csak az ázsiai területeken működik, Japánban a kamerás mobilok gyárilag telepített QR-kód olvasó szoftverekkel érkeznek, Európára ellenben ez semennyire sem áll. Akiknek azonban keze ügyébe kerül egy iPhone, és feltétlenül telefonon keresztül szeretnék megtapasztalni a regény előnyeit, az iTunes-on keresztül beszerezhető ingyenes NeoReaderrel kipróbálhatják, mire is jó ez a típusú vonalkód.

Aki kipróbálná, hogy mire jó egy QR-kód, vagy egyszerűen csak birtokolni szeretne egyet, könnyűszerrel megteheti: kipróbálhatja az amerikai piacról elindult, a hagyományos négyszögletes megvalósítástól eltérő, kör alakú Shotcode-ot, letölthet ingyenesen többféle vonalkódszoftvert innen: generálhat QR-kódot vagy a hozzá hasonlító DataMatrixot, illetve rendelhet ruhájára varrható QR-kódokat a p8t.ch rendszerétől.
hvg360 Balla István - Nemes Nikolett 2025. január. 12. 19:30

„Nem szólhat minden videó az orális nyalókendőről” – interjú a Nődokikkal, a TikTok orvos sztárjaival

Elsősorban orvosnak tartják magukat, de szabadidejükben tulajdonképpen megújították a tudományos ismeretterjesztést, amikor pár perces TikTok-videókban magyaráznak el bonyolult nőgyógyászati témákat. A „Nődokikat”, azaz Baradács Istvánt, Czébely-Lénárt Andrást és Csirzó Ádámot kérdeztük a videókról, a tabukról és az orális nyalókendőről.