Sok testrészünk megtévesztő, a vénáink igazat mondanak
Japánból származó biometrikus rendszerrel szerelnek fel számos bizonsági ajtót Angliában és Európában, jelentette be a biztonsági rendszerekkel foglalkozó francia székhelyű Easydentic Group. A szisztémát, amely az ujjakban lévő vénák egyedi mintázata szerint azonosítja az embereket, a Hitachi fejlesztette ki két éve.
Használják már edzőtermekben is |
A vénák mintázatait közel-infravörös frekvenciájú fénnyel világítják meg. Az ujjat (általában a középsőt) különböző szögekben lövik meg a fénnyel, amelyet részlegesen nyel el a vénákban lévő hemoglobin, a különböző fénylövetekből visszanyert mintákból pedig egy egyedi háromdimenziós vénaprofilt hoz létre a gép. Az ebből kinyert digitális kódot összehasonlítják a korábban regisztrált profillal - ha a kettő egyezik, az azonosítás sikeres. A fejlesztők szerint még az ikreknek is különböző vénamintázatuk van.
A Hitachi szerint mivel a vénák a testben vannak, a szem számára láthatatlanul, nagyon nehéz hamisítani és lehetetlen manipulálni. Míg egy ember ujjlenyomatait vagy retinaszkenjeit viszonylag könnyű, addig az ujjvénaprofilokat lehetetlen az illető tudta nélkül megszerezni. Az sem működőképes szerintük, ha egy bűnöző egyszerűen levágja az ujjunkat, ugyanis ha a vér kifolyik belőle, az azonosítás lehetetlenné válik. Az ujjvéna alapú azonosítás olcsóbb is, mint az írisz- vagy az arc/hang-azonosítás, a hibaarány is kisebb.
A rendszerből már korábban is beszámoltunk a hvg.hu-n: míg általában az ilyen szisztémát autóajtókban, kártya nélküli fizetési rendszerekben vagy ATM-eknél használjnak, egy japán cég már edzőtermi gépeibe is beszerelte az azonosítót.