Hamisítvány Kim Dzsong-Il nyilvánosságra hozott fotója?
Három hónappal azután, hogy eltűnt a világ szeme elől, s azután, hogy agyérgörcséről, valamint agyműtétjéről szóló hírek keltek szárnyra, fotók jelentek meg az észak-koreai vezérről, amint egy katonákból álló csoport közepén áll. Az internetezők azonban hamisításra utaló nyomokat találtak a képen.
A Vezér árnyéka nem egyezik a katonákéval, a lépcsőn látható illesztési hézag középen nem látszik © AP |
A diktátor által vetett árnyék ugyanis nem egyezik a mellette álló katonák árnyékával, valamint a lépcsőn látható fekete csík nem folytatódik azon a területen, ahol az észak-koreai vezető áll. A képek november 5-én jelentek meg, egy nappal később pedig egy dátum nélküli képet is megjelentetett az állami média, amelyen a vezér egy labdarúgó-mérkőzésen látható.
„Bizakodik abban, hogy a művészek dinamikus forradalmi művészeti tevékenységet folytatnak majd a jövőben, hogy arra biztassák a hadsereget és a népet, hogy erős és prosperáló nemzetet építsenek” – írta november 6-i közleményében az észak-koreai állami hírügynökség, a KCNA.
Kim augusztus közepén tűnt el a nyilvánosság elől, s nem jelent meg szeptember 9-én, az észak-koreai állam megalakulásának 60 évfordulójából rendezett ünnepségen sem. Ekkor keltek szárnyra a spekulációk, hogy a vezér beteg vagy elhunyt. Ez ijesztő lehetőségeket rejt a milliós hadsereget és nukleáris fegyvereket birtokló ország számára, ahol a lakosság jelentős része éhezik, és nincsen formális rendszer a hatalom átörökítésére.
Kim Sung Ho, a dél-koreai hírszerzés (NIS) vezetője hivatalosan is megerősítette azokat a névtelen amerikai hírszerzőktől származó médiaértesüléseket, melyek szerint Kim Dzsong-Il agyérgörcsöt szenvedett el és külföldi orvosok kezelése alatt áll.
„Bár egyelőre ágyhoz van kötve, eszméleténél van” – mondta Ho a dél-koreai parlamenti képviselőknek. „Az állapota stabil és irányítása alatt tartja az ország ügyeit.”
Ha a fotók valódiak, akkor Kim igen gyorsan gyógyult, illetve az állapotáról szóló hírek voltak túlzóak. A képekkel kapcsolatban azonban sok találgatás kelt szárnyra. Az október során nyilvánosságra hozott felvételek valódiságát például a háttérben látható növényzet miatt kérdőjelezték meg sokan, mondván, azok a képek még a nyár során készülhettek – tehát feltehetően az állítólagos agyérgörcs előtt.
A labdarúgó-mérkőzésről készült képeken látható, hogy Kim nem nagyon használja a bal karját, ami arra enged következtetni, hogy részleges bénulást szenvedhetett el. Az észak-koreai hadsereg legutolsó felvételein állítólag tapsol és felemeli mindkét karját.
Észak-Koreával foglalkozó elemzők szerint a fotókat szándékosan most hozták nyilvánosságra, hogy egybeessen Barack Obama demokrata elnökjelölt választási sikerével.
„Üzenetet küldenek az USÁ-nak” – nyilatkozta a Times Online-nak Moon Chung In, a szöüli Yonsei Egyetem professzora. „Azt akarják kommunikálni: a vezérünk jól van, s készek vagyunk a tárgyalásokra.”
A NIS szerint valószínűtlen, hogy a kép hamisítvány lenne, bár korábban a Times-on kívül a BBC is hangot adott e gyanújának. A városi legendák és mítoszok leleplezésére szakosodott Museum of Hoaxes a „valószínűleg hamisítvány” kategóriába sorolta a fotót.