Majdnem százszázalékos hatékonyságú napelemet fejlesztettek ki
Egy új típusú bevonatnak köszönhetően hamarosan olyan napelem-panelek kerülhetnek a piacra, amelyek a napfény csaknem egészét képesek elektromos energiává alakítani.
A Reuters értesülései szerint amerikai kutatóknak sikerült olyan bevonatot létrehoznia, amelynek segítségével a napelem-táblákat érő napfényt a panelek szinte teljes mértékben elnyelik, bármilyen szögből érje is őket a napsugárzás.
A jelenlegi legkorszerűbb napcellák csak a fény mintegy kétharmadát képesek energiává alakítani, azonban a New York államban található Troy-ban székelő Renssealer Polytechnic Institute kutatói által kifejlesztett új technológia akár a napfény 96,2 százalékát is hasznosítani tudja.
„Óriási megtakarítást érhetünk el ezzel” – mondta az Optics Letters című szakfolyóiratnak adott telefonos interjújában Shawn-Yu Lin, a fejlesztésben résztvevő egyik kutató. A szakember szerint a technológia a jelenlegi napelemek két komoly problémáját is megoldja, ugyanis a napfény csaknem teljes spektrumát képes hasznosítani, valamint a beesési szög sem számít az áramtermelés szempontjából.
„Ha megnézünk egy mai napelem panelt, kékes színben látjuk csillogni” – magyarázta Lin. „EZ azt jelenti, hogy a napfényből a kék színt nem nyeli el. Ha elnyelné, a tábla teljesen sötétnek látszódna.”
A másik gond, hogy a mai napcellák akkor működnek a leghatékonyabban, ha a fénysugarak merőlegesen érik a felületüket. Ezt mechanikus szerkezetekkel oldották meg eddig, vagyis a cellák napraforgók módjára követték a Nap mozgását. A kutatók azonban egy hét rétegből álló pórozus anyagot vittek fel a felületre, amely a napelem felületére irányítja és ott is tartja a napsugarakat. Lin szerint ez 30 százalékkal növeli a napelem panel hatékonyságot. A kutatók szerint a bevonat akár a korábbi paneleken is alkalmazható.