A digitális korszak fekete lyukaként emlegette egyik múlt heti cikkében a New York Times...
A digitális korszak fekete lyukaként emlegette egyik múlt heti cikkében a New York Times azt, az olykor percekben mérhető időt, amely alatt feláll egy számítógépes rendszer, és el lehet kezdeni dolgozni rajta. Hiába fejlődött oly sokat az elmúlt években a számítástechnika, ez a probléma valahogy nem oldódott meg (bár a Vistánál tagadhatatlanul gyorsabbá vált a bootolási idő), s a felhasználó egyéni szokásaira, vérmérsékletére van bízva, mivel is tölti ezt a fölöttébb feleslegesnek látszó időt.
Hamarosan mindez megváltozhat, ugyanis jó néhány számítógépgyártó cég, köztük a HP, a Dell és a Lenovo is ígéretet tett arra, hogy olyan gépeket küld piacra, amelyeknél pillanatok alatt elérhetők majd az alapfunkciók, azaz a böngészés és a mailezés. S hogy miért éppen ezek? Különféle statisztikák egybehangzóan mutatják, hogy a rendszer felállása után a legtöbben levelezőprogramjukhoz, illetve böngészőjükhöz nyúlnak.
Az üdvözlendő tervek hátterében a kaliforniai DeviceVM cég Splashtop nevű gyorsbootoló szoftvere áll, amelyet a fejlesztő fillérekért árul a PC-gyártóknak. „A mai korban enyhén szólva nevetséges arra kérni a felhasználókat, hogy percekig várjanak, ha dolgozni akarnak” – magyarázza a cég marketing igazgatója, mi is indokolta a szoftver fejlesztését.
A Splashtop egyébként egy gyorsan betöltődő Linux változat (tulajdonképpen egy kevéssé komplex operációs rendszer), amellyel néhány másodperc alatt elérhetők a már említett alapfunkciók, így a felhasználó nem tölti tétlenül azt az időt, ami alatt a Windows szép lassan betöltődik a háttérből, sőt, az is elképzelhető, hogy valaki egyáltalán el sem indítja „nagy” operációs rendszerét.
A DeviceVM szoftverét felfokozott érdeklődés kíséri: a jó nevű gyártó, a tajvani ASUS például egyértelműen letette mellette a voksát, s – amint az egy blogbejegyzésből kiderül – elképzelhető, hogy a Microsoft is közelebbről megismerkedik vele. Kedvező az is, hogy a Splashtop nem válogatós, nem zavarja, hogy a számítógépen amúgy Windows vagy Linux fut, s ugyancsak nem jön zavarba, bármilyen módon kapcsolódik is a gép gazdája a világhálóhoz.
Érdekes kérdés, hogy bár a hosszú bootolási idő évek óta jelenlévő probléma a számítástechnikában, miért éppen most került reflektorfénybe. Vannak, akik a mobil eszközök elterjedésével magyarázzák (amelyeken igen gyorsan hozzá lehet férni az alapfunkciókhoz), mások inkább a modern kor kihívásaival indokolják, nevezetesen, hogy a 21. század embere, állandó információözönben élve, mindent gyorsabban akar, jóval türelmetlenebbé vált, ami fokozottan igaz, amikor egyik legközelebbi társával, a számítógéppel kerül kapcsolatba.