Univerzumon kívüli erők szívják el a világot
Meglepő jelenségre figyeltek fel a NASA kutatói: az általunk megfigyelhető galaxiscsoportokat ismeretlen erők vonzzák magukhoz többmillió kilométer per órás sebességgel. A "sötét örvénynek" nevezett jelenség tudományosan bizonyított, a mögött lévő erőről úgy vélik, nem a mi univerzumunkból ered.
Az Alexander Kaslinszkij asztrofizikus vezette kutatócsoport felfedezéséről az Astrophysical Journal Letters október 20-i kiadásában számol be. A csoport észlelései szerint az általunk megfigyelhető univerzum egyes részei hatalmas sebességgel mozognak egy bizonyos irányba, ezt pedig az eddig ismert gravitációs erőhatások egyikével sem lehet megmagyarázni. A jelenséget a csillagászok csak sötét örvénynek keresztelték el.
Mi a megfigyelhető univerzum? |
Az a határ, amelyen belül az univerzumunk megfigyelhető, megfigyelő rendszereink technológiai fejlettségétől függetlenül. Az elképzelések szerint az univerzum 13.7 milliárd évvel ezelőtt alakult ki - ha a fény abban a pillanatban indult el felénk, még így is csak 13.7 milliárd fényévnyi távot tudunk csak jelenleg belátni. |
Kaslinszkij és társai szerint bármi is mozgatja a klasztereket, az az általunk ismert univerzumon túl található. A kutatók egy olyan elméletet karoltak fel, amely szerint az általunk megfigyelt univerzum csak a tér-idő kontinuum egy apró buboréka, számos olyan más buborék van még, amelyeket nem látunk, ezekben máshogyan néz ki a tér és az idő. Ezen elmélet szerint előfordulhat, hogy egyes univerzumokban olyan masszív anyagcsomók vannak, amelyek nagyobbak mindennél a mi világunkban - lehet, hogy pont ezek "húzzák el" a galaxisklasztereket és okozzák a sötét örvényeket.