Felbecsülhetetlen értékű aranylelet Görögországban
Felbecsülhetetlen értékű arany babérkoszorúra bukkantak Görögország északi részén: a kincsleletet emberi csontok társaságában egy, a munkások által taposóaknának vélt nagy rézurnában volt.
A Theszaloniki Egyetem közleménye szerint a lelet egy ősi város, az Athéntól 520 kilomáterre északra fekvő Aigai feltárása közben került napvilágra. Aigai volt az ókori makedón birodalom első fővárosa, ahol II. Fülöpöt (Philipposzt, Kr. e. 383-336), Nagy Sándor apját meggyilkolták.
A lelet igen szokatlan, mivel a jelek szerint az aranykincseket még az ókorban kivették a sírból, majd érthetetlen okokból újratemették a város piacterén, Eukleia istennő szentélyének közelében.
A tekintélyes méretű rézurna belsejében egy hengeralakú fedeles aranybögrére bukkantak az arany babérkoszorú és emberi csontok társaságában. A kutatók szerint a lelet a Kr.e. IV. századból - II. Fülöp és Nagy Sándor uralkodásának korából származik.
"A régészeknek magyarázatot kell arra találniuk, hogy ezek a tárgyak és csontok miért a kiterjedt királyi temetőn kívül voltak. Arra is kell keresniük a választ, hogy ennek az ismeretlen, ám nem jelentéktelen személynek a földi maradványait miért a város leglátogatottabb, s egyben a legszentebb helyén rejtették el. A Kr.e. IV. században meglehetősen szokatlan volt a temetőkön kívüli temetkezés" - áll az egyetem közleményében.
Az Aigaitól nyugatra fekvő Vergina királyi temetőjében a régészek 1977-ben arany és ezüst kincsleletre bukkantak. Az egyik monumentális sírkamrában az általánosan elfogadott nézetek szerint II. Fülöpöt helyezték örök nyugalomra.
Egy hatalmas, mozaikpadlós épületkomplexum maradványait Aigaiban II. Fülöp palotájaként azonosították.