A kínai bloggerek trükkökkel kerülik meg a cenzúrát
A kínai hatóságok a pekingi olimpiai játékok közeledtével egyre szigorúbban lépnek fel az ország drákói cenzúrája ellen vétő bloggerek ellen. Az internetes naplóírók azonban kellően találékonynak bizonyulnak, ha arról van szó, hogy meg kell kerülni a nagy kínai tűzfalat.
A computing.co.uk értesülései szerint a kommunista ország bloggerei tükörírással kerülik el, hogy az államilag telepített szövegfelismerők regisztrálják, ha olyan témákról írnak, amelyek sértik a rezsim érdekeit.
Egy ilyen esetet látott most napvilágot, amikor az ország internetes naplóírói beszámoltak egy zavargásba torkolló tömegtüntetésről, amely múlt hétvégn történt. A Guizhou megyében kitört erőszak egy 15 éves lány június 22-én bekövetkezett halála kapcsán robbant ki. A hatóságok öngyilkosságnak minősítették az esetet, azonban a helyiek szerint a lányt olyanok erőszakolták és ölték meg, akik kapcsolatban állnak a helyi hivatalnokokkal.
A demonstrációk múlt hétvégére 30 000 embert megmozgató zavargásokba és kormányzati épületek felgyújtásába torkollottak. Azonban a bloggerek, akik tudósítani próbáltak az esetről, rendre zsákutcába futottak, mivel a Nagy Kínai Tűzfal néven is emlegetett állami cenzúrázó rendszer letiltja az olyan tartalmakat, amelyekben tiltott szavak, kifejezések – pl. szabadság, demokrácia – szerepelnek.
A probléma orvoslására a bloggerek olyan programokat kezdtek használni, amelyek megfordítják a szövegeket, balról jobbra és felülről lefelé. Így a dokumentumok a rendszer számára láthatatlanul küldhetőek ki a kommunista országból. Mások olyan módszereket – például a közösségi üzenőfalat, a Twittert – használják, amelyekkel gyors, rövid információkat küldhetnek szét, még mielőtt az állami cenzorok lecsapnának rá.
Aki azonban rossz módszerrel ügyeskedik, sokat kockáztat. Múlt héten egy nanjingi bíróság négy év börtönre ítélt egy Sun Lin nevű bloggert, aki bejegyzést írt az ország határain kívül működő Boxun.com című kínai nyelvű weboldalra.