Megjósolja a gép, kit végeznek ki először
A Texas A&M Egyetem kutatóinak számítógépes rendszere 92 százalékos pontosággal jósolja meg, hogy kiket végeznek ki és kiket mentenek fel a halálraítéltek közül. Szerintük sem a faji hovatartozás, sem a bűntény súlyossága nem módosítja igazából a kivégzés idejét, írja a Scientific American.
Az International Journal of Law and Information Technology szaklapban közöltek szerint a legkevesebb oktatásban részesült rabokat végzik ki. A döntések meghozásához használt logikát ezer halálraítélt rab adatainak vizsgálatával építette fel a 18 processzoros rendszer. Az emberi agyhoz hasonlóan a gép adathalmazokat elemzett, ezeket hasonlította össze más adatokkal hasonlóságokat és különbségeket keresve.
Az első adathalmazban ezer kivégzésre váró rab adatait töltötték fel, nemüktől és koruktól kezdve faji hovatartozásukon keresztül bebörtönzésük helyéig, beleértve azt is, hogy kivégezték-e őket végül avagy megmenekültek-e. A rendszer az adatokból mintákat és logikai rendszert épített, amit háromszáz rab adatainak halmazán teszteltek, ebben ugyanis nem szerepelt az, hogy mi történt az elítéltekkel. A rendszer 92 százalékos pontossággal ítélte meg, hogy kik menekültek meg, illetve kik nem.
Richard Dieter, a nonprofit Death Penalty Information Center igazgatója szerint az ilyen jellegű "jósláshoz" nem szükséges számítógép, ugyanis a bebörtönzés helye árulkodik szerinte a legjobban a rab sorsáról. Az elmúlt évben 42 kivégzés volt Amerikában, ebből 26 Texasban történt. A szakértő szerint például Texas és Virginia államokban elég nagy az esélye annak, hogy kivégzik az elítélteket, míg Kaliforniában valószínűleg életfogytiglanra változik az ítélet.