Életeket menthetnek a génmódosított állatok
Napjainkban az élettudományi kutatások egyik nélkülözhetetlen módszere a genetikailag módosított élőlények vizsgálata. Számos szakember egyre nagyobb lehetőséget lát arra, hogy ezt a technológiát az orvostudományban is hasznosítsák, hangzott el az ELTE Sajtóklub júniusi előadásán.
A transzgenikus, azaz génmanipulált állatok idegen gén(eke)t hordoznak, amelyeket mesterségesen juttatnak kromoszómájukba. Az előállított génben úgynevezett szabályozó elemek is előfordulhatnak, amelyek azt is befolyásolhatják többek között, hogy a gén a kromoszóma melyik részébe integrálódjék. Míg a gént a megtermékenyített petesejtbe vagy korai embrióba juttatjuk, addig a beépülő gének szabályozását jelentősen megváltoztatják azok a kromoszóma-szakaszok, amelyek környékére az idegen gén integrálódik.
© Stiller Ákos |
Miért előnyös génmanipulált állatokban létrehozni az ellenanyagokat? |
Ezzel a megoldással nemcsak nagyobb mennyiségű ellenanyagot lehet létrehozni, hanem (körülbelül 30 százalékkal) gyorsabban is lehet így a piacra kerülni. Az állatokat elég kevesebbszer immunizálni, kevesebb költség is adódik velük kapcsolatban, emellett pedig az épületigény is kisebb - a költségmegtakarítás körülbelül 40 százalékos. Dr. Kacskovics Imre elmondása szerint a ritkább immunizálás egyúttal állatvédelmet is jelent. |
A fenti technológiákat felhasználva Dr. Kacskovics Imre (ELTE, Immunológia Tanszék) és Dr. Bősze Zsuzsanna olyan transzgenikus egereket állított elő, amelyekben az ellenanyagtermelés jelentősen megnő, miközben az ehhez szükséges idő lényegesen lerövidül. Az ilyen állatok nagy mennyiségben, olcsón állíthatóak elő - a 2002 óta zajló eljárás segítségével a ma létező összes módszernél gyorsabban és olcsóbban tudunk ellenanyagokat gyártani. A génmanipulált állatok immunizálása során háromszor-négyszer annyi immunanyag nyerhető ki, mint az "érintetlen" állatokból. A transzgenikus állatok utódjai ugyanilyen ellenanyagképzésre képesek, ezeket pedig már korlátlan számban lehet szaporítani.
Dr. Kacskovics Imre az ELTE Sajtóklub előadásán © Stiller Ákos |
Az ellenanyagok terápiás alkalmazása a 80-as évek elején kezdődött és mára már kiemelt jelentőségűvé vált, az ellenanyag-piac körülbelül 23-25 milliárdosra becsülhető. Világszerte mintegy 100 tonna emberi ellenanyagot alkalmaznak évente és a szükséges mennyiség minden évben jelentősen emelkedik (bár ugyanekkor egyre növekvő igény mutatkozik a terápiás, diagnosztikai és in vitro kutatásokra is). Ugyanakkor, az emberek véréből nyert ellenanyagok egyre inkább korlátozott mértékben állnak rendelkezésre, és folyamatosan fennáll a különböző ismert, ill. még fel nem ismert fertőzések veszélye. Éppen ezért az elmúlt években több olyan cég alakult, amely arra összpontosít, hogy az emberi ellenanyagokat állatokban állítsák elő (ilyen a szarvasmarhákkal dolgozó Hematech, a nyulakkal vizsgálatokat végző THP vagy a sertéseket alkalmazó Revivicor). Az ellenanyagok alkalmazása azonban nem korlátozódik a közvetlen terápiára, hiszen jelentős mértékben használják a klinikai diagnosztikumban (pl. kórokozók kimutatása) és a kutatásban is.
Mivel a technológia egyelőre csak egerekben áll rendelkezésre, Dr. Kacskovics Imre és Dr. Bősze Zsuzsanna a következő fejlesztési fázisban az ellenanyag termelésben legfontosabb fajokra koncentrálnak, így terveik szerint saját fejlesztés keretében hoznak létre transzgénikus nyulakat (2010-ben), valamint a skóciai Roslin Intézettel (ahol tíz éve Dollyt klónozták) közösen állítanak elő transzgénikus juhokat 2011-től. Ennek érdekében egy magyar céget alapítottak ImmunoGenes Kft. néven, amely a szellemi tulajdonjogokkal rendelkező ELTE és MBK intézetektől kizárólagos hasznosítási jogot kapott.