2008. június. 12. 15:28
hvg.hu
Utolsó frissítés: 2008. június. 12. 15:04
Tech
Reprodukálták a Föld első sejtjét
Reprodukálták azt a sejtet a Harvard Medical School kutatói, amelyből kifejlődhetett az élet, adta hírül a Nature magazin. Három és fél milliárd évvel a sejtek csak sejtmembránból és genetikai információból álltak, így igen kérdéses, hogy miként tudták feldolgozni a tápanyagokat és hogyan tudtak reprodukálódni.
Így nézhetett ki a Föld első sejtje © Janet Iwasa |
A tudósok a vizsgálatok során zsírsavakat, illetve egy DNS-darabot helyeztek el vízben - ott a zsírsavak membránt hoztak létre a génanyag körül, amelyen keresztül az utólag a vízbe helyezett nukleotidok is be tudtak áramlani a sejtbe, amelyen belül a DNS replikálása is sikeresen megtörtént 24 órán belül. A Nature cikke szerint az első sejtek csak genetikai anyagból és zsírsavakból felépült membránból állnak, hiányoztak belőlük a lizoszómák, a mitokondriumok, de még a sejtmag is.
A kutatók most azt vizsgálják, hogy az eredeti és a másolt DNS hogyan vált szét és hogyan indult meg az első sejtosztódás. David Deamer, a Kaliforniai Egyetem kutatómérnöke szerint a csapat jó úton van afelé, hogy az élet beindításához szükséges összes mechanizmust tartalmazó primitív sejtet hozzon létre.
Tech
Bari Máriusz
2008. április. 22. 08:38
Regeneráció: mitől nő vissza az emberi ujj?
Plázs
Medipress
2008. április. 25. 07:30
Új őssejtforrást fedeztek fel
Tech
2008. május. 12. 10:18