Manapság a munkahelyek nagy többségénél nem nézik jó szemmel, ha valaki...
Manapság a munkahelyek nagy többségénél nem nézik jó szemmel, ha valaki munkaidőben szörfözik, lejátszik egy pasziánszot, netán közösségi oldalakat látogat. Azzal viszont kevés munkaadónak van problémája, ha a munkatársak naponta többször is cigiszünetet tartanak, s akkor még nem is beszéltünk a rituális irodai kikapcsolódásról, a kávézgatásokról.
Az persze vitathatatlan, hogy munka közben szükség van kikapcsolódásra, különös ha monoton munkát végez valaki – ezt amúgy a Munka Törvénykönyve is szabályozza. De akkor miért probléma, ha valaki internetezéssel vagy számítógépes játékokkal tölti ezeket a szüneteket?
A kérdés költőinek tűnik, ám egy nemrég közzétett tanulmány, a PopCap Break Report 2008 meg is adta a frappáns választ. Egy nagy-brittaniai kutatócsoport egy számítógépes játékokat fejlesztő cég 1700 alkalmazottját vonta be a vizsgálódásba. Úgy találták, hogy már napi tíz perces legális (!) e-szünet is érezhetően javított a dolgozók teljesítményén, s az említett szünetet a munkatársak elsősorban közösségi oldalak látogatásával, illetve szörfözéssel töltötték. Más felmérések szerint viszont a számítógépes játék a legnépszerűbb lazítási forma.
Az eredmények hátterében vélhetően az áll, hogy az online szünet csökkenti a stresszt, amiből már adódik a növekvő produktivitás, illetve a céghez fűződő lojalitás.
Az angliai adatok szerint jelenleg 10 cégből hét (le)tiltja a közösségi oldalakhoz való hozzáférést, s feltehetően Magyarországon sem jobb a helyzet. Talán ha majd széles körben is ismertté válik a PopCap Break jelentés, ez a szemlélet is megváltozik, bár kérdés, hogy mi oldja jobban a munkahelyi stresszt: az íróasztal fölé görnyedve, általában kényelmetlen tartásba egerészni, vagy inkább jó pár tornamozdulatot végezni a friss levegőn.