Már nem egy kiló az egy kiló
Ezerötszázan dolgoznak a braunschweigi országos méréstani intézetben a kilogramm pontos prototípusának létrehozásán azután, hogy a franciaországi Sévres-ben, a súlyok és mértékek nemzetközi hivatalában széfben és dupla üvegbúra alatt őrzött, egyetlen hivatalosan elismert mérce 50 mikrogrammot veszített súlyából és ezért újra van szükség.
A "könnyűnek talált" platina-iridium etalon © AP |
A brauschweigi kutatók egy 10 centiméter átmérőjű szilíciumgömbön dolgoznak, a munka már végső stádiumába került. A hátralévő feladat megszámolni a szilícium 28-nak a gömbben jelenlévő atomjait, mert a kapott szám lesz az új standard súlyegység. Egy kilogrammban sok ezer milliárd atom van. A számoláshoz választott módszer a gömb átmérőjéből és az atomok közötti távolságból indul ki.
A tiszta szilícium 28 előállításához a kutatók az orosz centrifugákat használták fel, amelyek egy időben a dúsított uránt állítottak elő a szovjet nukleáris fegyverekhez.
A gömb 2 millió euróba került és olyan tökéletes, hogy szemmel nem lehet érzékelni, áll-e vagy forog. Mielőtt azonban ez válna a kilogramm etalonjává, be kell mutatni egy nemzetközi bizottságnak, amelynek tisztje javasolni elismerését.
Más megközelítésben az Egyesült Államokban és a világon másutt is dolgoznak a sévres-i példány utódán. A verseny a maximális pontosságért folyik.