A személyi számítógép elnevezés gyakran több személy...
A személyi számítógép elnevezés gyakran több személy által használt gépet jelent, így nem véletlen, hogy szinte minden operációs rendszerben van lehetőség több felhasználó kezelésére és a hozzáférés jelszavas védelmére. A jelszó beírása helyett használhatunk egy jóval kényelmesebb megoldást, mosolyogjunk rá számítógépünkre, és már be is léphetünk a rendszerbe.
Mindehhez egy ingyenes szoftverre, a BananaScreenre és egy webkamerára van szükség. A mindössze 2.5 Mbájtos programot a http://www.keylemon.com címről lehet letölteni. A gyors telepítés után be kell mutatkoznunk a rendszernek, azaz meg kell mutatni arcunkat, hogy azt a későbbiekben fel tudja ismerni. Mivel a BananaScreen a Windows rendszer belépési azonosítását fogja helyettesíteni, ezért csak az tudja rögzíteni arcvonásait, aki megadja Windows jelszavát. A program ablakában folyamatosan látszik a webkamera képe, és két színes oszlop mutatja, hogy a felvett kép mennyire felel meg a referenciafotónak. Ezt a bemutatkozó, betanító műveletet később többször is elvégezhetjük.
Ezután már csak azt kell beállítani, hogy ha nem dolgozunk a gépnél, mennyi idő múlva zárolja azt a rendszer. A zárolás automatikusan feloldódik, ha az a személy ül a gép elé, akinek az arcképét őrzi a BananaScreen. Persze előfordulhat, hogy nem nézünk olyan jól ki, mint az arckép rögzítésekor vagy rosszak a fényviszonyok, egyszóval hiába mosolygunk a kamerába, a rendszer megtagadja a hozzáférést. Azonban pánikra ilyenkor sincs ok, a hagyományos módszerrel, a jelszó begépelésével be tudunk lépni, és esetleg rögzíthetünk egy új arcképet.
A BananaScreen valójában csak egy játékos alkalmazása az arcfelismerésnek és a készítők sem ajánlják olyan esetekben, amikor komoly biztonsági megoldásra van szükség. Otthoni felhasználásra, egy kis játékra azonban tökéletes. A próbák során egyszer sem tévedett a rendszer, csak azt engedte bejelentkezni, akit eredetileg megmutattunk a webkamerának. Azért kíváncsiak voltunk, hogyan lehet egyszerűen kijátszani az arcfelismerést.
Míg az ujjlenyomat olvasók megtévesztésére leginkább horror filmekben lehet megoldásokat, pontosabban levágott ujjakat találni, addig ezt az arcfelismerőt jóval szolidabb módon is be tudtuk csapni. Mindössze egy A5 méretű fényképet kellett a webkamera elé tennünk, és azonnal megszűnt a képernyőzár. Ez is mutatja, hogy nem véletlenül szerepel a beta szó a program leírásában, van még mit tökéletesíteniük a fejlesztőknek.