Tech techline.hu 2007. november. 14. 05:00

Nyerő tippek a régi számítógép felhasználására

Kidobni nem célszerű, legfeljebb lomtalanításkor, hiszen ezek a berendezések nem...

Kidobni nem célszerű, legfeljebb lomtalanításkor, hiszen ezek a berendezések nem nevezhetők túlzottan környezetbarátoknak. Tuningolni pedig sokszor nehéz, hiszen az új alaplapok, memóriák, videokártyák esetében a gyártók igyekeznek minden eszközt bevetni annak érdekében, hogy ne csupán egy-egy alkatrészt, hanem komplett gépet vásároljunk pár éven belül. Adott tehát mondjuk egy P4-es vagy egy régebbi Celeron alapú PC és egy CRT monitor, amelyek kihasználatlanul foglalják a helyet a lakásban. Lássuk, mire tudunk felhasználni egy ilyen gépet!

Adjuk oda a gyereknek tanuláshoz, játékhoz
A legkézenfekvőbb, hogy a családban, rokonságban adjuk tovább a gépet. Egy nekünk már kevéssé kielégítő teljesítményű Pentium 3-as gép például remek lehetőség a 8-12 éves gyerekeknek, hogy megismerjék a gépet, multimédiás oktató programokat futtassanak, régebbi játékokkal játszanak, vagy éppen levelezzenek, chateljenek a barátaikkal. Ráadásul testre is szabhatják, saját hátteret, saját skineket adhatnak hozzá. Végre egy gép, amelyen szabadon garázdálkodhatnak! Azért persze egy szülői felügyeleti szoftver nem árt, ha webböngészésre is „vetemednének”.

Készítsünk belőle fotó-, backup-, fájl- vagy FTP szervert
Ha több gép is van a családban, a leamortizált PC-ből készülhet egy backup rendszer. Ezt akár a garázsban vagy a lakás egy kevésbé kihasznált pontján is tarthatjuk. A lényeg, hogy a többi gép hálózaton keresztül elérje backup szerverré kinevezett masinánkat. Egyébként is jobb minél távolabb elhelyezni a backup PC-t a „rendes” gépektől, hiszen ha tűz, földrengés, beázás stb. történik, hiába mentünk folyamatosan egy másik gépre, ha azt ugyanott tartjuk.
A folyamatos mentésre több megoldás is létezik. A legegyszerűbb, hogy a munkagépeken állítunk üzembe egy olyan backup szoftvert (például a Norton Save & Restore 2.0), amelyik megadott időközönként átmenti a kijelölt anyagokat a helyi hálózaton keresztül a régi gépre.
A másik megoldás, hogy ha már úgyis komplett PC-t tartunk fent erre a célra, feltelepítünk egy Linuxot, és azt állítjuk be úgy, hogy automatikusan leszedje a másik két gépről a változó anyagokat. Utóbbihoz persze kell némi Linux ismeret is.
Ugyanígy kinevezhetjük fotószervernek is a gépet. A digitális képek rengeteg helyet foglalnak el, különösen, ha RAW formátumban fotózunk. Fotószerverünkre közvetlenül menthetjük le a képeinket a fényképezőgépről, és azután bármely másik gépünkről elérhetjük őket a hálózatban.

Ha állandó internetkapcsolatunk van, akár egy FTP szervert is varázsolhatunk régi gépünkből ingyenes szoftverekkel, például a FileZillával. Azt persze a legtöbb szolgáltató tiltja, hogy nagy forgalmú szervereket üzemeltessünk, de abba nem nagyon köt bele senki, ha fontos állományainkat itt tároljuk, hogy bárhonnan elérjük őket az interneten keresztül. A biztonságra persze figyeljünk oda!

[[ Oldaltörés: Második oldal ]]



A hozzáértők pedig egy Samba segítségével akár fájlszervert is varázsolhatnak a PC-ből, így mindent egy helyről érhetnek el a többi otthoni gépen is, és akár munkacsoportban is dolgozhat a család.

Használjuk médiacenterként!
Már egy Pentium 3-as vagy egy régebbi Celeron is remekül beválhat digitális szórakoztató központként.  Ehhez persze nem árt egy távirányító sem, de ilyet pár ezer forintért beszerezhetünk a PC-hez. Sőt, egy USB-s Bluetooth adapter birtokában akár Bluetooth képes mobiltelefonunkat is használhatjuk erre a célra.
Ha van Windows Media Center Edition a közelünkben, azt is bevethetjük e célra, de találunk ingyenes megoldásokat is. Ilyen például a MediaPortal Windowsra, vagy a Freevo és a MythTV, amelyek Linuxon és Windowson egyaránt használhatók. Ha a gépben tévétuner kártya is van, akkor ezekkel a szoftverekkel akár tévéadásokat is rögzíthetünk. Ennek hiányában is jó hasznát vesszük persze öreg gépünknek, hiszen videókat, zenéket, fotókat tárolhatunk rajta és azokat egyetlen felületen érhetjük el, kényelmesen, a fotelből. A kényelem fokozásáért esetleg a tévékimenetet is érdemes megoldani egy átalakítóval.

Állítsuk a jövő szolgálatába!
Ha nagylelkűségünk határtalan és internetkapcsolatunk is van, akár a tudomány szolgálatába is állíthatjuk gépünket. Számos projekt található az interneten, ahol epedve várják, hogy gépünk erőforrásait nagy mennyiségű számítás elvégzéséhez hasznosíthassák. Mivel ezen a gépen amúgy sem nagyon csinálunk mást, akár folyamatosan is dolgozhat a különféle feladatokon. Ilyen például a http://seti.index.hu oldalon található SETI@home - egy tudományos kísérlet, amely több százezer internetre kapcsolt számítógép kapacitását hasznosítja a földön kívüli intelligencia kutatásában (SETI). Ha tehát szeretnénk részt venni e nagyszabású tervben, egy programot kell futtatnunk a számítógépen, amely letölti és elemzi az arecibói rádiótávcsõ által rögzített adatokat. Az esély ugyan csekély, de mégis bíztató: lehet, hogy pont a mi leselejtezett gépünk fedezi majd fel egy földön kívüli civilizáció halk moraját. De külföldi oldalakon is találunk hasonlót, ahol más jellegű projekt szolgálatába állíthatjuk erőforrásainkat.

Lakásvédelem
A legtöbb webkamerához ma már mozgásérzékelő szoftvert is adnak, így ha vásárolunk egyet, vagy éppen van egy régebbi kameránk, akár lakásvédelemre is tudjuk használni a „levedlett” gépet. Az ilyen programok általában hangos riasztás mellett akár arra is képesek, hogy a behatolóról készült fotót e-mailben eljuttassák hozzánk. De azt is megtehetjük, hogy néha-néha hazanézünk az interneten keresztül, minden rendben van-e.
Ha a webkamerához nem kaptunk ilyen programot, vásárolhatunk is, például a WebCam Monitor v4.23-at.

Automatizált otthon
Némi hozzáértéssel és persze nem kis befektetéssel akár otthonunk kényelmesebbé tételére is befoghatjuk a régi PC-t. A lámpától a televízión át a locsolóig mindent irányíthatunk vele, vagy akár különféle eseményeket is időzíthetünk. Mindez persze nem olcsó, szükségünk lesz rá egy Windows Media Center rendszerre, megfelelő kiegészítő szoftverre és persze a csatlakoztatásokhoz szükséges hardverekre, X10 kiegészítőkre. Az X10 lehetővé teszi, hogy lámpákat és egyéb elektronikus eszközöket vezéreljünk a házban meglévő 220-230V-os elektromos vezetékeken keresztül. Nem olcsó mulatság, de legalább gépet már nem kell venni hozzá... :)

Más operációs rendszerek megismerése
Ha még soha nem ültünk más rendszer, csak Windows előtt, akkor a régi gépet hasznosíthatjuk saját okulásunkra is. Így lehet kockázat nélkül megismerkedni mondjuk a Linuxszal. De kipróbálhatjuk a BeOS-t, a QNX-et, bármit, amihez kedvünk támad, és amúgy nem mernénk vele kísérletezni egy minden nap használt gépen.

Játékszerver indítása
Ha kellően nagy játékrajongók vagyunk, akár egy Counter Strike (vagy Black hawk Down stb,) dedikált szerverrel is kedveskedhetünk a magyar játékosoknak. A dedikált szervernek általában  nem kell erős videokártya, csak gyors internetre és kellő mennyiségű RAM-ra lesz hozzá szükségünk.

Akvárium a monitorból
Ha már minden ötletünk megbukott, egy dolgot tehetünk (feltéve, hogy nagy állatbarátok vagyunk, vagy legalábbis a halakkal „elbírunk”). Nevezetesen készíthetünk akváriumot egykori monitorunkból. Ez nagyon jól néz ki.
De ha nem szeretnénk (vagy nem tudjuk) szétszedni a monitort és beleapplikálni egy akváriumot, csalhatunk is kicsit különböző „akvárium-szimulátor” képernyőkímélők bevetésével.




Hirdetés
Kult Köves Gábor 2024. december. 29. 20:00

Dobó Kata amerikai filmje és Andy Vajna vikingjei is az élmezőnyben – Hollywood legnagyobb bukásai

Hollywood legnagyobb bukásai közt van olyan film, amely öt rendezőt fogyasztott el, köztük Coppolát is. És olyan is, amelynek zsiráf szereplője rálépett a saját péniszére. Börtönbe küldött rendező, reciklált díszlet, elhízott rabszolgalány és egy elképesztő szexjelenet – Tim Robey, a Telegraph filmes újságírója Box Office Poison című könyvében mesél a legendás bukások hátteréről. A szerzővel beszélgettünk.