Kidobni nem célszerű, legfeljebb lomtalanításkor, hiszen ezek a berendezések nem...
Kidobni nem célszerű, legfeljebb lomtalanításkor, hiszen ezek a berendezések nem nevezhetők túlzottan környezetbarátoknak. Tuningolni pedig sokszor nehéz, hiszen az új alaplapok, memóriák, videokártyák esetében a gyártók igyekeznek minden eszközt bevetni annak érdekében, hogy ne csupán egy-egy alkatrészt, hanem komplett gépet vásároljunk pár éven belül. Adott tehát mondjuk egy P4-es vagy egy régebbi Celeron alapú PC és egy CRT monitor, amelyek kihasználatlanul foglalják a helyet a lakásban. Lássuk, mire tudunk felhasználni egy ilyen gépet!
Adjuk oda a gyereknek tanuláshoz, játékhoz
A legkézenfekvőbb, hogy a családban, rokonságban adjuk tovább a gépet. Egy nekünk már kevéssé kielégítő teljesítményű Pentium 3-as gép például remek lehetőség a 8-12 éves gyerekeknek, hogy megismerjék a gépet, multimédiás oktató programokat futtassanak, régebbi játékokkal játszanak, vagy éppen levelezzenek, chateljenek a barátaikkal. Ráadásul testre is szabhatják, saját hátteret, saját skineket adhatnak hozzá. Végre egy gép, amelyen szabadon garázdálkodhatnak! Azért persze egy szülői felügyeleti szoftver nem árt, ha webböngészésre is „vetemednének”.
![](https://img.hvg.hu/Img/b2dea50fcee14f6eb810034566fbfb2e/1faff7ec-1ddb-4270-a061-5a00578b1cf5.jpg)
Készítsünk belőle fotó-, backup-, fájl- vagy FTP szervert
Ha több gép is van a családban, a leamortizált PC-ből készülhet egy backup rendszer. Ezt akár a garázsban vagy a lakás egy kevésbé kihasznált pontján is tarthatjuk. A lényeg, hogy a többi gép hálózaton keresztül elérje backup szerverré kinevezett masinánkat. Egyébként is jobb minél távolabb elhelyezni a backup PC-t a „rendes” gépektől, hiszen ha tűz, földrengés, beázás stb. történik, hiába mentünk folyamatosan egy másik gépre, ha azt ugyanott tartjuk.
A folyamatos mentésre több megoldás is létezik. A legegyszerűbb, hogy a munkagépeken állítunk üzembe egy olyan backup szoftvert (például a Norton Save & Restore 2.0), amelyik megadott időközönként átmenti a kijelölt anyagokat a helyi hálózaton keresztül a régi gépre.
A másik megoldás, hogy ha már úgyis komplett PC-t tartunk fent erre a célra, feltelepítünk egy Linuxot, és azt állítjuk be úgy, hogy automatikusan leszedje a másik két gépről a változó anyagokat. Utóbbihoz persze kell némi Linux ismeret is.
Ugyanígy kinevezhetjük fotószervernek is a gépet. A digitális képek rengeteg helyet foglalnak el, különösen, ha RAW formátumban fotózunk. Fotószerverünkre közvetlenül menthetjük le a képeinket a fényképezőgépről, és azután bármely másik gépünkről elérhetjük őket a hálózatban.
![](https://img.hvg.hu/Img/b2dea50fcee14f6eb810034566fbfb2e/86baa23d-2d2d-4bfb-9462-7e53bb117c14.jpg)
Ha állandó internetkapcsolatunk van, akár egy FTP szervert is varázsolhatunk régi gépünkből ingyenes szoftverekkel, például a FileZillával. Azt persze a legtöbb szolgáltató tiltja, hogy nagy forgalmú szervereket üzemeltessünk, de abba nem nagyon köt bele senki, ha fontos állományainkat itt tároljuk, hogy bárhonnan elérjük őket az interneten keresztül. A biztonságra persze figyeljünk oda!
A hozzáértők pedig egy Samba segítségével akár fájlszervert is varázsolhatnak a PC-ből, így mindent egy helyről érhetnek el a többi otthoni gépen is, és akár munkacsoportban is dolgozhat a család.
Használjuk médiacenterként!
Már egy Pentium 3-as vagy egy régebbi Celeron is remekül beválhat digitális szórakoztató központként. Ehhez persze nem árt egy távirányító sem, de ilyet pár ezer forintért beszerezhetünk a PC-hez. Sőt, egy USB-s Bluetooth adapter birtokában akár Bluetooth képes mobiltelefonunkat is használhatjuk erre a célra.
Ha van Windows Media Center Edition a közelünkben, azt is bevethetjük e célra, de találunk ingyenes megoldásokat is. Ilyen például a MediaPortal Windowsra, vagy a Freevo és a MythTV, amelyek Linuxon és Windowson egyaránt használhatók. Ha a gépben tévétuner kártya is van, akkor ezekkel a szoftverekkel akár tévéadásokat is rögzíthetünk. Ennek hiányában is jó hasznát vesszük persze öreg gépünknek, hiszen videókat, zenéket, fotókat tárolhatunk rajta és azokat egyetlen felületen érhetjük el, kényelmesen, a fotelből. A kényelem fokozásáért esetleg a tévékimenetet is érdemes megoldani egy átalakítóval.
![](https://img.hvg.hu/Img/b2dea50fcee14f6eb810034566fbfb2e/e960972b-28bf-4f30-900f-34ca05f37078.jpg)
Állítsuk a jövő szolgálatába!
Ha nagylelkűségünk határtalan és internetkapcsolatunk is van, akár a tudomány szolgálatába is állíthatjuk gépünket. Számos projekt található az interneten, ahol epedve várják, hogy gépünk erőforrásait nagy mennyiségű számítás elvégzéséhez hasznosíthassák. Mivel ezen a gépen amúgy sem nagyon csinálunk mást, akár folyamatosan is dolgozhat a különféle feladatokon. Ilyen például a http://seti.index.hu oldalon található SETI@home - egy tudományos kísérlet, amely több százezer internetre kapcsolt számítógép kapacitását hasznosítja a földön kívüli intelligencia kutatásában (SETI). Ha tehát szeretnénk részt venni e nagyszabású tervben, egy programot kell futtatnunk a számítógépen, amely letölti és elemzi az arecibói rádiótávcsõ által rögzített adatokat. Az esély ugyan csekély, de mégis bíztató: lehet, hogy pont a mi leselejtezett gépünk fedezi majd fel egy földön kívüli civilizáció halk moraját. De külföldi oldalakon is találunk hasonlót, ahol más jellegű projekt szolgálatába állíthatjuk erőforrásainkat.
![](https://img.hvg.hu/Img/b2dea50fcee14f6eb810034566fbfb2e/c867da50-7d9d-492e-87ed-770b28c7e3d8.jpg)
Lakásvédelem
A legtöbb webkamerához ma már mozgásérzékelő szoftvert is adnak, így ha vásárolunk egyet, vagy éppen van egy régebbi kameránk, akár lakásvédelemre is tudjuk használni a „levedlett” gépet. Az ilyen programok általában hangos riasztás mellett akár arra is képesek, hogy a behatolóról készült fotót e-mailben eljuttassák hozzánk. De azt is megtehetjük, hogy néha-néha hazanézünk az interneten keresztül, minden rendben van-e.
Ha a webkamerához nem kaptunk ilyen programot, vásárolhatunk is, például a WebCam Monitor v4.23-at.
![](https://img.hvg.hu/Img/b2dea50fcee14f6eb810034566fbfb2e/2e68f61e-9482-4648-b309-032eefe10e60.jpg)
Automatizált otthon
Némi hozzáértéssel és persze nem kis befektetéssel akár otthonunk kényelmesebbé tételére is befoghatjuk a régi PC-t. A lámpától a televízión át a locsolóig mindent irányíthatunk vele, vagy akár különféle eseményeket is időzíthetünk. Mindez persze nem olcsó, szükségünk lesz rá egy Windows Media Center rendszerre, megfelelő kiegészítő szoftverre és persze a csatlakoztatásokhoz szükséges hardverekre, X10 kiegészítőkre. Az X10 lehetővé teszi, hogy lámpákat és egyéb elektronikus eszközöket vezéreljünk a házban meglévő 220-230V-os elektromos vezetékeken keresztül. Nem olcsó mulatság, de legalább gépet már nem kell venni hozzá... :)
![](https://img.hvg.hu/Img/b2dea50fcee14f6eb810034566fbfb2e/abfa625d-e03d-44fb-b22b-551fdde2526f.jpg)
Más operációs rendszerek megismerése
Ha még soha nem ültünk más rendszer, csak Windows előtt, akkor a régi gépet hasznosíthatjuk saját okulásunkra is. Így lehet kockázat nélkül megismerkedni mondjuk a Linuxszal. De kipróbálhatjuk a BeOS-t, a QNX-et, bármit, amihez kedvünk támad, és amúgy nem mernénk vele kísérletezni egy minden nap használt gépen.
![](https://img.hvg.hu/Img/b2dea50fcee14f6eb810034566fbfb2e/e14736d2-bb58-4508-ad56-afbcb6938c3d.jpg)
Játékszerver indítása
Ha kellően nagy játékrajongók vagyunk, akár egy Counter Strike (vagy Black hawk Down stb,) dedikált szerverrel is kedveskedhetünk a magyar játékosoknak. A dedikált szervernek általában nem kell erős videokártya, csak gyors internetre és kellő mennyiségű RAM-ra lesz hozzá szükségünk.
Akvárium a monitorból
Ha már minden ötletünk megbukott, egy dolgot tehetünk (feltéve, hogy nagy állatbarátok vagyunk, vagy legalábbis a halakkal „elbírunk”). Nevezetesen készíthetünk akváriumot egykori monitorunkból. Ez nagyon jól néz ki.
De ha nem szeretnénk (vagy nem tudjuk) szétszedni a monitort és beleapplikálni egy akváriumot, csalhatunk is kicsit különböző „akvárium-szimulátor” képernyőkímélők bevetésével.
![](https://img.hvg.hu/Img/b2dea50fcee14f6eb810034566fbfb2e/9352d97c-e1b9-44b0-bc0f-74ed299c2362.jpg)
![](https://cdn.hvg.hu/img/partolo_tagsag/HVG_hetilap_2_ho_50_off_kampany_03_640x360.png)