Tech techline.hu 2007. november. 02. 14:00

12 tipp, hogy távoltartsuk rendszerünktől a spyware-eket

Ha egy spyware alkalmazás a gépünkre jut, akkor a háttérben futva figyeli minden...

Ha egy spyware alkalmazás a gépünkre jut, akkor a háttérben futva figyeli minden mozdulatunkat, nyomon követi például, merre járunk az interneten, összegyűjti személyes információinkat, jelszavainkat, s ami a legrosszabb, a megszerzett információkat nem tartja meg magának, hanem elküldi az interneten keresztül a „megbízónak”. Ha pedig gépünkön több spyware is „üdül”, az általában azt vonja maga után, hogy a rendszer borzalmasan lelassul, hiszen azzal foglalatoskodik, hogy kiszolgálja a háttérben megbújó kémeket. De persze nemcsak a spyware-eket, hanem az Adware, Sealware, dialer alkalmazásokat is érdemes megakadályozni abban, hogy Windowsunkra telepedjenek.

Egy megoldás a spyware-ek ellen

Tisztítsuk meg a gépet!
Ahhoz, hogy a rendszerünk valóban spyware-mentes legyen, először is át kell néznünk, tartózkodik-e rajta éppen kéretlen kémprogram. Ebben a ténykedésünkben ma már számtalan ingyenes és kereskedelmi alkalmazás segít. Az ingyenes szoftverek közül érdemes kipróbálni a Spybotot, amely hatékonyan távolítja el az imént említett kéretlen alkalmazásokat. Ráadásul magyar nyelven is elérhető, ami nagyban megkönnyítheti a használatát.
Első indításakor a program biztonsági mentést készít a Registryről, amit érdemes engedni, hiszen ha később egy kémprogram mégis beleírna a Registrybe, a Spybot vissza tudja állítani az eredeti változatot.
Ezután a program letölti az aktuális frissítéseket az internetről, hogy az adatbázisa naprakész legyen. Ezt is érdemes hagyni, sőt, később oda kell figyelni rá, hogy az adatbázis mindig a legújabb legyen.
Ezután eldönthetjük, hogy kérjük-e a rendszer immunizálását, ezzel optimalizálhatjuk a rendszer beállításait a védelemre. Nem kötelező, de nem árt. Ha első alkalommal nem kérjük, később is megoldható az Immunizálás menüpontban.
Ha ezen is túl vagyunk, elindíthatjuk végre a programot is. :)
A Spybot alapfelépítése egyszerűnek mondható. Tulajdonképpen csak a Keresés & Megsemmisítés menüponttal van dolgunk, és persze legalább hetente egyszer a Frissítéssel. Itt is a Mind keresése gombot kell csak megnyomnunk, és aztán hátradőlni a székben és megvárni, amíg a program átnézi a rendszert, kémek után kutatva.

[[ Oldaltörés: Második oldal ]]




Ha ennél többe vágyunk, válasszuk a Mód menüben a Speciális menüpontot. Ekkor megjelenik a programban egy Beállítások gomb is, amelyre kattintva testre szabhatunk egy-két funkciót: ütemezett ellenőrzéseket hozhatunk létre, megadhatjuk, melyek azok a Cookie-k, amelyeket ne töröljön a program, milyen fájlokat ne vizsgáljon, de ugyancsak ebben a pontban válthatunk nyelvet, vagy skineket is.

További lehetőségek

Szintén megjelenik egy Eszközök gomb, amelyben megtekinthetők a naplófájlok, engedélyezhető a rezidens védelem (SDHelper és TeaTimer), vagy éppen nyomon követhetők a rendszerindításkor elinduló alkalmazások.
Miután az ellenőrzéssel megvagyunk, engedjük, hogy a Spybot eltakarítsa az esetlegesen felfedezett kéretlen programokat. A rendszerünk immár biztonságos (legalábbis kémprogramok szempontjából, mert azért azt ne feledjük: a Spybot nem vírusirtó, így arról külön kell gondoskodnunk!).

12 tipp, hogy elkerülje a spyware-eket
Lássuk, mit érdemes szem előtt tartani ahhoz, hogy az immár megtisztított rendszerünktől a jövőben is távol tartsuk a kémprogramokat!

1. Állítsuk be a rendszer és a böngészők biztonsági szintjét legalább közepesre, de inkább magasra (Explorerben ezt az Internetbeállítások/Biztonság lapon tehetjük meg. A Firefoxban pedig az Eszközök/Beállítások menüpontban, a megjelenő ablak Biztonság lapján kapcsolhatunk be biztonsági beállításokat).

2. Kapcsoljuk be a Windows XP és a Vista saját tűzfalát, vagy alkalmazzunk más gyártó által fejlesztett tűzfal szoftver (utóbbi talán jobb megoldás lehet)

3. Kapcsoljuk be a Windows automatikus frissítési lehetőségét, hogy a rendszerünkön naprakészek legyenek a szervizcsomagok és a biztonsági frissítések

4. Vizsgáljuk át a rendszert hetente legalább egyszer antivirus és antispyware szoftverekkel. Ha azok képesek rá, engedélyezzük az aktív védelmet (víruspajzs, kémprogram-figyelés stb.) is. Válasszunk olyan antivírus szoftvert, amely a leveleinket is ellenőrzi!

5. Lehetőleg kerüljük a fájlmegosztókon az ismeretlen, gyanús forrásból származó anyagokat (önmagában a fájlmegosztó hálózat persze nem „maga a gonosz”, de remek táptalaj a vírusok és kémprogramok terjesztéséhez)

6. Ne telepítsünk ismeretlen forrásból származó alkalmazásokat

7. Ne telepítsünk ismeretlen forrásból származó ActiveX alkalmazásokat böngészőnkben

8. Használjunk pop-up blokkolókat (a böngészőben felugró ablakok letiltásához, erre egyébként minden modern böngésző képes)

9. Használjunk phising szűrőt (bár ez sajnos jelentősen lassíthatja a netes böngészést)

10. Igyekezzünk olyan oldalakat látogatni, amelyeknek fenntartója megbízható

11. Figyeljük gépünk sebességét, működését. Ha jelentős lassulást tapasztalunk, végezzünk teljes rendszerellenőrzést antivirus és antispyware programokkal.

12. Ha idegen nyelvű levelet kapunk ismeretlenektől, ne kattintsunk annak mellékletére és a benne található esetleges linkekre

Mit használjunk még?
A Spybot nagyszerű megoldás a spyware-ek ellen. De nem az egyetlen. Íme néhány további szoftver, amelyekkel biztonságbam tudhatjuk a rendszerünket.

Anti-spyware:
- Spybot (ingyenes)
- Ad-aware (ingyenes és fizetős változata is van)
- Windows Defender (ingyenes)

Antivirus:
- AVG Anti-Virus Free (ingyenes)
- Norton Antivirus 2008 (kereskedelmi)
- NOD32 (kereskedelmi)
- Kaspersky Antivirus (kereskedelmi)
- Sophos Antivirus (Kereskedelmi)
- Clam Antivirus (ingyenes, de önmagában egyelőre sajnos kevés)
- Avast! Home Edition (ingyenes



Hirdetés
Kult HVG 2024. november. 26. 20:00

"Amit mi csinálunk, az hosszútávfutás" – színfalak mögött az Ivan & The Parazollal

Néhány napon belül több helyen és több helyzetben is találkoztunk a jövőre hatodik nagylemezét megjelentető Ivan & The Parazollal, hogy megtudjuk, mitől különleges a zenekar új nagylemeze, hogyan áll most a 14 éves zenekar, mi történt velük az elmúlt években, és miért gondolják azt, hogy eljött az együttes aranykora. A HVG kisfilmje.