2008. április. 21. 15:51 Bari Máriusz Utolsó frissítés: 2008. április. 21. 15:39 Tech

Fotó alapján keres az új japán mobilkereső

Júniustól már iPhone-okon is elérhető Japánban az a keresőprogram, amely a felhasználók fotói alapján keres találatokat a YouTube-on, webboltokon vagy egyéb oldalak között. A ViPR keresőrendszere sok különbséget mutat a Németországban bemutatott új rendszerhez képest.


Az Evolution Robotics robottechnológiai cég és a Bandai Networks közös fejlesztése, az ER Search úgynevezett vizuális keresőrendszer: olyan, mint egy hagyományos kereső, működtetéséhez azonban nem gépelni, hanem csak fotózni kell.

A mellékelt videón jól látszik: elég lefotózni egy könyv, CD vagy DVD borítóját és ezt elküldeni a ViPR-hez tartozó e-mail címre, az automatikus válaszlevélben rövid információ, illetve hasznos linkek találhatóak. CD esetén meghallgatható számrészletek, filmek esetén pedig YouTube-linkek adhatnak további megerősítést a vásárláshoz, ha pedig borvásárlást fontolgatunk, a lefotózott címkére szakértők véleményeit kapjuk vissza válaszként. Új értelmet nyer a "katalógusból vásárlás" is, hiszen úgy is lehet majd rendelni tárgyakat, hogy a katalógusban szereplő képüket fotózzuk le és küldjük el e-mailben.

A ViPR jelenleg 80-100 százalékos találati pontossággal működik. Ezt az arányt úgy is képes tartani, ha a lefotózott képnek nem minden részlete látszódik (a specifikáció szerint 90 százalékos takarást képes még a minta-azonosító kezelni), az sem okoz problémát, ha fordítva tartjuk a borítót, távolról fotóztuk le vagy nem sikerült pontosan szemből lefotózni.

A ViPR izgalmas alternatívája a német fejlesztésű eye-Phone, amely nem csak borítókat, hanem épületeket, növényeket, hegyeket is képes felismerni rossz fényviszonyok és képminőség ellenére is: a fejlesztők viszont ehhez nemcsak egy fényképezőgép kell a mobilba, hanem GPS, erős processzor és egy úgynevezett szögérzékelő is.

hvg360 Fülöp István 2025. január. 22. 15:03

Leáldozhat a Huawei csillaga Európában Trump alatt?

Donald Trump második elnöki ciklusa alatt nem látott szintekre emelkedhet az Egyesült Államok és Kína technológiai háborúja, ami kifejezetten kínosan érintheti a kínai 5G-eszközöket előszeretettel alkalmazó európai távközlési cégeket. Köztük van a 4iG is, a céget arról kérdeztük, hogyan érintheti egy esetleges váltás.