A Data Crow szinte tökéletes megoldás arra, hogy ezt a nem túl rózsás...
A Data Crow szinte tökéletes megoldás arra, hogy ezt a nem túl rózsás végkifejletet elkerüljük. Ezzel az ingyenes szoftverrel könnyedén nyilvántarthatjuk dalainkat, filmjeinket, képeinket, könyveinket, audio CD-inket. Sőt, azokat is, akiknek kölcsön szoktunk adni dolgokat és persze azt is, közülük kinek, mit adtunk éppen oda.
Az adatok felvitele és a keresés nagyon egyszerű, mindenről eltárolhatunk az alapadatokon felül képeket, hosszabb leírásokat is. Az alapadatok természetesen a különféle típusok esetén változnak, a programban ezeket jól összeválogatták. Szoftverek esetében például a telepítő kulcson, leíráson stb. kívül még a CD képét, képernyőképeket stb. is nyilvántarthatunk. Az adatok felvitelének megkönnyítése érdekében számos információt lehívhatunk az internetről is, igaz, leginkább angol nyelven. Így például ha megvan nekünk a Flight Simulator X játék, elegendő beírni a címét, majd rákeresni a programmal az interneten, és pillanatok alatt mindent megkapunk (képet, fontos adatokat stb.). Csak kiegészítjük a hiányzó dolgokkal (kulcs, képernyőképek stb.) és máris mindent eltároltunk, ami a programmal kapcsolatban fontos lehet. Érdekesség, hogy ha tudjuk például egy képernyőkép webes linkét, akkor elegendő azt megadnunk, a program letölti és beilleszti az adatbázisba, nem kell külön szenvedni a másolgatással. Ez persze minden képre igaz: akár a szerzők fotójáról, akár a könyvborítókról van éppen szó, ez a megoldás mindig használható.
Aki az Amazonról szokott vásárolni (manapság egyre többen teszik ezt), azok akár cím alapján is letölthetnek minden adatot egy adott könyvről, DVD-ről, CD-ről. Utóbbiak adatait természetesen szintén gyorsan felvihetjük az internetről, bár elsősorban a külföldi előadók esetében (sajnos itt is az Amazonról és más külföldi adatbázisokból dolgozik a program).
A Data Crow felülete viszonylag könnyen átlátható, de ha nem tetszene az eredeti grafikája, választhatunk másikat a rengeteg hozzáadott skin közül.
Ha az eredetileg felkínált kategóriákkal sem lennénk elégedettek, azokból is létrehozhatunk továbbiakat. Természetesen az adatbázisról biztonsági mentést is készíthetünk, így a felvitt adatokat biztonságban tudhatjuk.
A programmal nekünk két problémánk volt, az egyik, hogy néha a kölcsönzésnél a világért sem akarta tudomásul venni, hogy mi igenis kölcsönadtuk a könyvet, a másik pedig az, hogy legalább az audio CD-k esetében kereshetne olyan adatbázisból, amelyben - akár a CD alapján is - a hazai előadókat is könnyedén be tudja azonosítani.
Annak azonban, aki egy adatbázisban szeretné nyilvántartani minden gyűjteményét, hasznos lehet a program.