Az oktatásban egyre gyakrabban használnak videós tananyagokat, mert ezekkel...
Az oktatásban egyre gyakrabban használnak videós tananyagokat, mert ezekkel látványosabbá, érdekesebbé, érhetőbbé lehet tenni az előadásokat. Használatukkal a távoktatás is egyszerűvé tehető, hiszen az interneten keresztül távoli oktatókat és diákokat lehet összekapcsolni. A videós oktató anyagok a képernyőn történteken kívül gyakran tartalmaznak szöveges összefoglalókat és hangalámondást. Az ilyen videók létrehozásához sok szoftver létezik, azonban ha időnként egyszerre két videó képet is érdemes lenne mutatni, már komolyabb videoszerkesztő programra van szükségünk.
Pontosabban csak volt szükségünk, mert a Macintosht használók egy ingyenes programmal a képernyő tetszőleges részére varázsolhatják webkamerájuk vagy más külső videó eszköznek a képét.
A stílusosan PiP (Picure in Picture) nevű programot a http://www.pleasantsoftware.com/pip oldalról lehet letölteni. Az elindítása után automatikusan kiteszi a kamera képét a munkaasztalra. Ennek a képnek a méretét és helyét az egérrel változtathatjuk. A menubar-on megjelenő kis ikon segítségével lehet a képet ki- és bekapcsolni és a videoforrást kiválasztani, ha például beépített webkameránk és külső videó kameránk is van. Itt lehet meghatározni, hogy milyen billentyűkombinációval lehessen eltüntetni, illetve ismét megjeleníteni a képet.
Ennek a kép a képben megoldásnak számos felhasználási területe lehet. Például az oktató videó közben folyamatosan láthatjuk az előadót, vagy a kamerát a billentyűzetre és az egérre irányítva megfigyelhetjük azok kezelését. Rögzített webkamera esetén ilyenkor hasznos lehet, hogy a képet 180 fokkal el lehet forgatni. A programmal még az is könnyen megoldható, hogy egy szöveges bemutatót a képernyő valamelyik sarkában elhelyezett videóval illusztráljuk.
A PiP nem helyettesíti a képrögzítő programokat csak könnyen és látványosan kiegészíthetjük az azokkal felvett videókat.