Sugárzás táplálja a Csernobilban felfedezett gombafajt
Robotok gyűjtötték be az erősen sugárzó csernobili reaktor faláról azt a különös, fekete gombát, amely látszólag nem zavartatja magát a radioaktivitás miatt. A tudósok szerint a hasonló fajok egy nap hatékony táplálékforrást jelenthetnek az űrhajósok számára.
A Csernobilban talált Cladosporium sphaerospermum vígan él a radioaktív sugárzás ellenére © AP |
„A gombák között több fajt találhatunk, mint a növény-, vagy állatvilágban” – magyarázta Arturo Casadevall, a New York-i Albert Einstein orvosi egyetem immunológusa.
A nukleáris és egyéb magas energiaszintű reakciók ionizáló sugárzást bocsátanak ki, amely károsíthatja a géneket, ezáltal mutációt és végső soron rákot okoz.
„Ahogy a növények arra használják a klorofillt, hogy a napfény segítségével kémiai folyamatokat működtessenek, ugyanúgy elképzelhető, hogy a gombák az ionizáló sugárzás segítségével táplálkoznak” – fejtette ki a Casadevall kolleganőjeként tevékenykedő Ekaterina Dadachova.
A kutatók három gombafajjal kísérleteztek, s a melanint tartalmazó fajok esetében jelentős növekedést tapasztaltak az ionizáló sugárzás eredményeként.
„Általánosságban úgy gondolunk a különféle sugárzásokra, mint rossz és ártalmas dolgokra” – tette hozzá Casadevall. „Ez esetben azonban az a váratlan helyzet állt elő, hogy olyan gombafajokat találtunk, amelyekre jótékony hatással van ez a jelenség.”
A kutatók két gombafajt (a melanint tartalmazó Wangiaella dermatitidist és a Crytococcus neoformanst) tettek ki a normális értéknél 500-szor erősebb ionizáló sugárzásnak. Ez körülbelül megegyezik azzal a dózissal, aminek az űrhajósok vannak kitéve, amikor elhagyják a Föld légkörét. Mindkét gomba jelentős növekedést produkált.
A tudósok hangsúlyozták, felfedezésük nem azt jelenti, hogy a gombák megszüntetik a radioaktív sugárzást, de tény, hogy az táplálja őket. A kutatók úgy vélik, ezek a gombák inkább csaknem kimeríthetetlen tápanyagforrást jelenthetnek a hosszú küldetésekre induló űrhajósoknak, illetve a későbbiekben a Földön kívüli kolóniák létesítésekor.